Peri ve postmenopoz kadınlarda menopoz semptomları ve vücut kitle indeksi ile ilişkisi
The relationship of menopausal symptoms with body mass index in peri and postmenopause women
  1. Tez No: 622125
  2. Yazar: ABDURRAHİM UYANIK
  3. Danışmanlar: Profesör Doktor. HATİCE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada, peri ve post menopoz dönemindeki kadınların yaşadıkları menopoz semptomları ile semptomların şiddetinin vücut kitle indeksi ve bel kalça oranı ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma İstanbul ilinde bir Aile Sağlığı Merkezinde yapıldı. Çalışmanın örneklemini 45-65 yaş arasında peri (n=50) ve postmenopoz (n=170) döneminde olan toplam 220 kadın oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Vaka Tanılama Formu”“Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği”kullanıldı. Vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel kalça oranına (BKO) ait veriler araştırmacı tarafından ölçülerek elde edildi. Veriler SPSS 20 versiyonunda analiz edildi. Bulgular: Kadınlarda yaş ortalaması perimenopoz grubunda 47,28±2,29, postmenopoz grubunda 54,40±5,14' dü ve her iki grupta kadınların eğitimi genelde ilkokul düzeyindeydi. Postmenopozdaki kadınların yarıdan fazlasının (%52,3) obez olduğu, perimenopozdakilerin ise çoğunluğunun (%44,0) şişman olup obeziteye aday oldukları görüldü. Her iki gruptaki kadınların tamama yakınında BKO 0,72 ↑ olarak belirlendi. Genel olarak postmenopoz dönemindeki kadınların menopoz şikayetlerini perimenopozdaki kadınlara göre daha fazla yaşadığı saptandı (p< 0,001) ve en fazla yaşanan semptom sıcak basmasıydı (p< 0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study it was aimed to investigate the relationship between the severity of symptoms experienced by woman in the peri and postmenopause period with body mass index and waist to hip ratio. Materials and Methods: The study was carried out in a 'Family Health Centre' in İstanbul. The sampling of the study consisted of 220 woman between the ages of 45 to 65 who were in the period of perimenopause (n=50) and postmenopause (n=170). 'Case Diagnosis Form ' and 'Menopause Rating Scale' were used to collect the data. Data on body mass index and waist to hip ratio were obtained by measuring by the researcher. Data analyzed in SPSS 20 version. Result: The average age in women was 47,28 ± 2,29 in the perimenopause group, 54,40 ± 5,14 in the postmenopause group, and the education of women in both groups was generally at primary school level. It was observed that more than half (52,3%) of women in postmenopausal women were obese, while the majority of those in perimenopause (44,0%) were obese and candidates for obesity. Near all women in both groups, BKO was determined as 0,72 ↑.