Böbrek nakli bekleyen hastaların algıladıkları sosyal desteğin depresyon, kaygı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of social support perceived by patients waiting for kidney transplants on depression, anxiety and quality of life
  1. Tez No: 622148
  2. Yazar: ESRA ALTIN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAN TÜRGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma böbrek nakli bekleyen hastaların algıladıkları sosyal desteğin depresyon, kaygı ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın yapılabilmesi için Etik Kurul izni alındı. Çalışmanın örneklemini, Ekim 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesinin Organ Nakil Merkezi'ne kayıt yaptırmış olan 66 hasta üzerinde yürütüldü. Araştırma verileri, ''Kişisel Bilgi Formu'',“Beck Depresyon Ölçeği”,“STAI Kaygı Ölçeği”,“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptive and cross-sectional in order to determine the impact of social support perceived by patients awaiting kidney transplants on depression, anxiety and quality of life. Permission from the Ethics Committee was obtained to conduct the research. The sample of the study consisted of a total of 34 patients, were conducted on 66 patients who had enrolled in a University Hospital's Organ Transplant center. Data were collected through“Socio-demographic Data Collection Form”,“Beck Depression Scale”,“STAI Anxiety Scale”,“ SF-36 Quality of Life”and“ Perceived Social Support Scale”were used.