Polikistik over sendromu ve doppler ultrasonografi
Polycystic ovarian syndrome and doppler ultrasonography
  1. Tez No: 622176
  2. Yazar: MEHMET GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZAY ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Polikistik ovaryen sendrom(PCOS), santral sinir sistemi, hipofiz, overler, adrenal glandlar ve ekstraglanduler dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak,reprodüktif yaşamın herhangi bir döneminde sıklıkla ortaya çıkabilen kronik seyreden,gelecekte yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen kompleks bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı PCOS'lu hastalarda transvajinal renkli Doppler ultrasonografi ile uterin ve intraovaryen arterlerin hemodinamiğinin değerlendirilmesi ve aralarındaki ilişkinin gösterilmesidir. Çalışmamıza Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite ve Jinekoloji polikliniklerine Ağustos 2001-Ağustos 2002 tarihleri arasında başvuran 80 hasta dahil edildi. Hastalardan 40'ı PCOS, 40'I kontrol grubu olarak ayrıldı. Çalışmamızda değerlendirdiğimiz gruplar arasında yaş, gravida ve parite açısından istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. PCOS ve kontrol grubu arasında BMI değerlerini karşılaştırdığımızda hasta grubunda ortalama değerin daha yüksek olduğunu ve bunun istatistiki olarak anlamlı olduğunu tespit ettik. PCOS grubunda LH, Testosteron düzeyi, FAI(Free Androjen Index), LH7FSH oranı kontrol grubuna göre yüksek bulunmuş olup bu fark istatistiki olarak anlamlıdır. PCOS'lu hastalarda her iki over ortalama folikül sayısı ve ortalama over volümü kontrol grubu ile karşılaştırıldığında parametreler anlamlı olarak artmış bulunmuştur. Çalışmamızda değerlendirilen her iki uterin arter ve intraovaryen damarların pulsatilite indeksi(PI) gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı düzeyde fark göstermemiştir. Renkli Doppler incelemesinin PCOS'lu hastalarda kullanılmasının yararı olabileceği şeklinde görüşler olmasına karşın ,çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda daha kesin veriler elde edilinceye kadar PCOS'lu hastaları değerlendirmede renkli Doppler ultrasonografinin kullanılmasının klinik değerlendirmeye ek katkısı olmadığı kanaatini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovarian syndrome (PCOS) is a complex disease that takes place a result of a discordance between central nervous system, hypophysis gland, ovaries, adrenal glands, and extraglandular tissues and this disease could take place at any time during reproductive years, is a chronic disease, and affects one's quality of life in a bad way. Our study aims to find out the hemodynamics of uterine arteries and intraovarian arteries in patients with PCOS through colored transvaginal Doppler ultrasonography and to point out a possible relation between them. 80 patients who have applied to Zeynep Kamil Women and Children Teaching and Research Hospital outpatient clinics between the dates of 2001, August and 2002, August have been included in our study. 40 out of 80 patients had PCOS and the other 40 patients were parts of the control group. There was no statistically significant difference between the groups in our study regarding the age, gravida, and parity. There was a statistically significant difference between BMI values, mean value being greater within the group with PCOS. There was a statistically significant difference between LH, Testosterone levels, Free Androgen Index, and LH/FSH ratio, all of the abovementioned values were greater within the group with PCOS. When both ovaries' average number of follicle counts and average ovarian volumes have been compared, it has been found out that these parameters were statistically significantly higher within the group with PCOS. There was no statistically significant difference between pulsatility indexes (PIs) of both uterine arteries and both intraovarian arteries within both groups. Even though, there have been some statements in support of the usage of colored doppler ultrasonography in patients with PCOS, via data obtained through our study, we would suggest that until more certain results show up in the future studies, the usage of colored Doppler ultrasonography possesses no additional advantage in the clinical management of patients with PCOS.