Kabak çekirdeği zarının gıda takviyesi olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi
Determination of the usability of pumpkin seed membrane as a food supplement
- Tez No: 622182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyada gıda üretimi esnasında oluşan atıkların neredeyse birçoğu tüketilmeden doğaya bırakılmaktadır. Çevre ve canlılar açısından kullanılabilirliği bilinmeyen ürünlerin beslenme yoluyla organizmaya alınması hedef ve hedef olmayan canlılar açısından önemlidir. Çalışmada hem atık olarak kabak çekirdeği zarının (KÇZ) çevre ve doğada yaşayan türler açısından kullanılabilirliği, hem de artan yağ alımı ile obezite modeli olarak kullanılan Drosophila'da etkinin belirlenerek çıkarımlar yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Drosophila melanogaster diyetine yüksek yağ (%20) ve KÇZ (0-2 gr) eklenmiştir. Böcekte yaşama-gelişme, eşey oranı, ergin ömür uzunluğu, morfolojik değişim, total oksidasyon (TOS), total antioksidan etki (TAS), Malondialdehit miktarı (MDA) ve Glutatyon S transferaz (GST) aktivitesi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak böceğin tüm dokularında total oksidasyon-antioksidan denge değişmekte olduğu, hem dermal kontakt ile morfolojik değişimler ortaya çıktığı, hem de biyokimyasal etki ile yüksek KÇZ ve yağlı beslenmenin toksik etki gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmada beslenmeyle KÇZ ve yağ alınması böceği yaşama-gelişim açısından olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Almost most of the waste generated during food production in the world is left to nature without being consumed. It is important for the targeted and non-targeted creatures to be taken into the organism through nutrition, for which the usability of the environment and creatures is unknown. In the study, it is aimed to determine the effect of Drosophila, which is used as an obesity model with both the usability of pumpkin seed membrane (KCZ) in terms of environment and nature living as a waste, and increased fat intake. For this purpose, high fat (20%) and KCZ (0-2 g) were added to the Drosophila melanogaster diet. Insect survival, development, sex ratio, adult life span, morphological change, total oxidation (TOS), total antioxidant effect (TAS), Malondialdehyde amount (MDA) and Glutathione S transferase (GST) activity were evaluated. As a result, it has been determined that total oxidation-antioxidant balance is changing in all tissues of the insect, morphological changes occur with dermal contact, as well as biochemical effect and high KCZ and fatty feeding have toxic effects. In the study, the nutrition KCZ and fat removal of the diet affected the insect negatively in terms of survival and development.