Servikovajinal yaymalarda sitolojik tanılarımızın dağılımı ve sito-histopatolojik korelasyon analizi Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi 15 yıllık deneyimi
The distribution of cytological diagnoses in cervicovaginal smears and cyto-histopathological corelation analysis, the 15 years expperience of Gaziosmanpasa University Medical Faculty
- Tez No: 622267
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT DOĞAN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Uterin serviks karsinomları, preinvaziv dönemlerinin uzun olması sebebiyle erken tanınmaları oldukça önemlidir. Serviks karsinomlarında tarama amacıyla kullanılan Pap smear testi, insidans ve mortalite oranlarındaki azalmanın en önemli etkenidir. Fakat Pap (Papanicolaou) smear testi de her bilimsel metodda olduğu gibi doğrulanmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu amaçla çalışmamızda merkezimizin servikovajinal sitoloji değerlendirmesindeki durumu, kalite kontrol parametreleri ve korelasyon analizleri ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda 2003-2018 yılları arasında Bethesda Sistemi temelli değerlendirmiş olduğumuz 22372 testlik servikovajinal yayma serimizi tekrar irdeleyerek Bethesda sistemi temelinde yeniden gözden geçirmiş, biyopsi yapılmış olgular arşivden çıkartılıp histolojik tanılar da yeniden incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Pap smear testi kalite kontrol parametreleri olan EHA (epiteliyal hücre anomalisi), ASC/SIL (atipik skuamöz hücre/skuamöz intraepiteliyal lezyon) oranları, sensitivite (duyarlılık), spesifite (özgüllük), pozitif prediktif değer (PPD), negatif prediktif değer (NPD) ile sitoloji-histoloji korelasyon analizleri uygun istatistiksel analiz yöntemleri uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda,15 yıllık periyod içinde değerlendirilmiş 22372 servikovajinal yaymada, EHA kategorisinde değerlendirilmiş 308 olgu saptadık. EHA oranımız %1,38 idi. Yaymaların tekrar gözden geçirilmesi neticesinde ise EHA saptadığımız olgu sayısı 133'e inerken EHA oranımız %0,59 oldu. İlk analize göre olguların EHA kategorilerine dağılımı; ASC-US (atipik skuamöz hücre-önemi bilinmeyen) 218 olgu (%70,8), ASC-H (atipik skuamöz hücre-HSIL ekarte edilemeyen) 40 olgu (%13), LSIL (düşük dereceli skuamöz intraepiteliyal lezyon) 21 olgu (%6,8), HSIL (yüksek dereceli skuamöz intraepiteliyal lezyon) 25 olgu (%8,1), SHK (skuamöz hücreli karsinoma) 4 olgu (%1,3) iken revizyondan sonra ASC-US 83 olgu (%62,4), ASC-H 25 olgu (%18,8), LSIL 4 olgu (%3), HSIL 16 olgu (%12) ve SHK 5 olgu (%3,8) şeklindeydi. İlk analize göre EHA tanısı almış 308 olgunun 70'inin biyopsi materyalleri arşivimizde mevcut idi. Ayrıca histopatolojik tanısı olan ve sitolojik değerlendirmesi benign olan 41 olgu da sitoloji-histoloji korelasyon analizlerine dâhil edilerek toplamda 111 olguda sitoloji-histoloji korelasyon analizi gerçekleştirildi. Korelasyon analizine göre ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL ve SHK kategorilerinde uyum oranları sırasıyla %6,6, %13,4, %28,6, %100 ve %100 idi.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis of uterine cervical carcinoma is very important because of the long preinvasive periods. Pap smear test used for screening in cervical carcinomas is the most important factor in decreasing incidence and mortality rates. However, Pap (Papanicolaou) smear test also needs to be verified as with any scientific method. For this purpose, the status of our center in cervicovaginal cytology evaluation, quality control parameters and correlation analyzes were tried to be revealed through this study. In our study, we reviewed our series of 22372 cervicovaginal smears screened on the basis of The Bethesda System between 2003-2018. The cases performed procedures of biopsy/surgical resection were selected from the archive and histological diagnoses were reviewed. The quality control parameters of Pap smear test; rate of ECA (epithelial cell abnormality), rate of ASC/SIL (atypical squamous cell/squamous intraepithelial lesion), sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPV) and cytology-histology correlation analyses were applied. In our study, we detected that 308 cases had been evaluated in the category of ECA in 22372 cervicovaginal smears within the 15-years period. Our rate of ECA was 1,38%. After the review of smears with ECA, the number of cases with ECA and the rate of ECA were decreased to 132 and 0,59%, respectively. According to the first analysis, the distribution of 308 cases with abnormal cytology into ECA categories as follows; ASC-US (atypical squamous cell-unknown significance) 218 cases (70,8%), ASC-H (atypical squamous cell-HSIL can not be excluded) 40 cases (13%), LSIL (low-grade squamous intraepithelial lesion) 21 cases (6,8%), HSIL (high grade squamous intraepithelial lesion) 25 cases (8,1%) and SCC (squamous cell carcinoma) 4 cases (1,3%). After the revision, distribution of 133 cases with abnormal cytology into ECA categories was follows; ASC-US 83 cases (62,9%), ASC-H 25 cases (18,9%), LSIL 4 cases (3%), HSIL 16 cases (12,1%) and SCC 5 cases (3,8%). According to the first analysis, biopsy/resection materials of 70 of 308 patients with ECA were avaliable in the archive. In addition, 41 cases with benign cytology and histology were included in cytology-histology correlation analysis. The cytology-histology correlation analyses were performed in 111 cases. According to the correlation analysis, compliance rates in the ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL and SCC categories were 6,6%, 13,4%, 28,6%, 100% and 100%, respectively.