Larenks kanserlerinde radyoterapi uygulamaları ve erken dönem sonuçları
Radiotherapy applications in larynx cancers and early term results
  1. Tez No: 622297
  2. Yazar: HAZİM ORHAN KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. OKTAY İNCEKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Larenks kanseri ileri yaşlarda ve erkeklerde sık görülen bir malignansidir. Etiyolojide etkinliği kesin olarak belirlenen faktör sigara içme alışkanlığıdır. Histolojik tip olarak %95 den fazla oranlarda squamoz cell Ca rapor edilmektedir. Hastalığa ait görülen en önemli üç semptom;disfoni,boğazda takılma hissi,disfaji yada odinofaji dir. tanısal çalışmalar ; anemnez,fiziki muayene,spesifik testleri kapsar. Hastalığın evrelendirilmesinde T N M Kalisifikasyonu kullanılmaktadır. Primer tedavi yöntemi cerrahi ve erken evre olgularda Rt'dir .Kemoterapinin etkinliği tam olarak belirlenmemiştir.Metastaz sıklığı %15-20 oranında en çok akciğere olarak bildirilmektedir. Tedavi ile erken evredeki vakalarda 5 yıllık sürvi %65 ,ileri evrelerdekinde %40 oranındadır. Kliniğimizde, sağlıklı karşılaştırma yapılabilecek farklı tedavi gruplarında yeterli sayıda hasta olmamakla bir,iki yıllık erken dönem içerisinde elde edilen sonuçlara global bakıldığında literatüre uygunluk söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Laryngeal cancer is a common malignancy in advanced ages and menThe factor whose effectiveness is definitely determined in etiology is smoking habit..More than 95% squamous cell Ca is reported as ; type.The three most important symptoms of the disease are dysphonia, a feeling of stuck in the throat, dysphagia or odynophagia.diagnostic studiescovers history, physical examination, specific tests.T N M Calicification is used in staging the disease.Primary treatment method is Rt in surgical and early stage cases. The effectiveness of chemotherapy has not been determined exactly. The frequency of metastasis is reported to be the most lung in 15-20%.5-year survival is 65% in the early stages of treatment and 40% in the advanced stages.In our clinic, there is not a sufficient number of patients in different treatment groups for healthy comparison, and the results obtained in the one and two-year early period are globally compatible.