Erken evre larenks kanserlerinde transoral CO2 lazer cerrahisinin onkolojik ve fonksiyonel sonuçları
The Oncological and Functional Results of Transoral CO2 Laser Surgery in Early-Stage Laryngeal Cancer
- Tez No: 298776
- Danışmanlar: PROF. DR. R. YÜCEL ANADOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Transoral lazer cerrahisi (TLC) erken evre larenks kanserlerinde onkolojik ve fonksiyonel etkinliği gösterilmiş, radyoterapi (RT) ve açık konservatif cerrahiye alternatif etkin bir tedavi yöntemidir.Bu çalışmanın amacı Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde 2000-2010 yılları arasında, TLC uygulanan 62 hastanın erken dönem onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmektir. Hasta bilgileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların TLC öncesi bulguları, cerrahi uygulamaları, patoloji sonuçları, trakeotomi, nasogastrik ya da gastrostomi ihtiyacı ve süresi ve diğer komplikasyonları incelenmiştir.Hastalar ortalama 26 ay takip edilmişlerdir. Kalıcı trakeotomi %4.8 (3 hasta) ve kalıcı gastrostomi %4.8 (3 hasta) oranında izlenmiştir. Cerrahi sonrası hastalar ortalama 9.7 gün hastanede izlenmişlerdir. Toplam sağkalım oranı %91.9, hastalığa özgü sağkalım oranı %96.8 ve organ koruma oranı ise %91.9 olarak tesbit edilmiştir. Hastalarda major bir komplikasyon izlenmemiştir.Sonuç olarak, TLC'nin erke evre larenks kanserlerinde fonksiyonel ve onkolojik olarak etkin bir tedavi yöntemi olduğu izlenmiştir. Hasta sayısı (62) Türkiye'den bildirilen en geniş seriyi oluşturmaktadır ancak daha fazla hasta sayısı ve daha fazla takip süresi ile daha kesin verilere ulaşılabileceği belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
Transoral laser surgery (TLS) is an oncological and functional effective treatment modality in early stage larynx cancer, that is alternative to open conservative surgery and radiotherapy (RT).The aim of this study is, evaluation of the short-term functional and oncological results of 62 patients that were performed TLS in Ankara University, Ibn-i Sina Hospital, Ear Nose and Throat Clinic between the years of 2000-2010. Patients? information are collected retrospectively. Patients? preoperative findings, surgical procedures, pathological results, follow-up examinations, tracheotomy, nasogastric or gastrostomy need and duration and other complications are evaluated.The mean follow-up period is 26 months. Permenant tracheotomy rate is %4.8 (3 patients) and permenant gastrostomy rate is %4.8 (3 patients). Postoperative mean hospitalization period is 9.7 days. The overall survival rate is %91.9, disease spesific survival rate is %96.8 and organ preservation rate is %91.9. There is no major complication in patients.In conclusion, TLS is a functional and oncological effective treatment modality in early stage larynx cancer. This is the largest patient series (62) reported from Turkey but much larger series and longer follow-up periods are needed for more exact results.