Legal assessment of governmental electronic surveillance: A comparative analysis
Elektronik hükümet denetiminin hukuki değerlendirmesi: Karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 622322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. MURAT ONOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
The development of governmental surveillance techniques is not accompanied by a simultaneous development of legal safeguards securing respect for individual rights, especially — the right to inviolability of the private life. The conflicts in domestic laws expose the individuals to the risk of being left unprotected against sometimes unfettered powers of governmental electronic surveillance. The matter entered the public discussions recently. International instruments directly dealing with the issue are currently lacking. Therefore, we opted for a targeted study and in our contribution assessed the Russian legal framework and constitutional jurisprudence relating to the matter in question, and performed a brief comparative analysis with other regulatory approaches. The examples of the United States, Germany, Europe, in particular that of the Council of Europe, and the United Nations were considered. Finally, in this thesis we offered an option for the path that can be followed in the Russian framework.
Özet (Çeviri)
Devletlerin gözetleme teknikleri gelişirken bireylerin haklarını – özellikle özel hayatın dokunulmazlığın - koruyacak hukuki tedbirlerde eş zamanlı bir ilerleme olmamıştır. İç hukuktaki uyuşmazlıklar bireylerin kimi zaman devletin kontrolsüz elektronik hükümet denetimine karşı savunmasız kalmaları riskini doğurmuştur. Bu konu son dönemlerde tartışılmaya başlanmıştır. Mevcut durumda doğrudan bu soruna ilişkin olan uluslararası enstrümanlar yetersizdir. Bu sebeplerle odaklanmış bir çalışmayı tercih ettik ve çalışmamızda tartışma konusu probleme dair Rus hukuki düzenlemelerini ve anayasal içtihatlarını değerlendirdik. Bununla birlikte diğer mevzuatlardaki yaklaşımlara dair kısa bir karşılaştırmalı analiz yaptık. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avrupa, bilhassa Avrupa Konseyi ve sonrasında Birleşmiş Milletler örneklerine değinildi. Son olarak bu tezde Rus hukuki çerçevesi içinde uygulanabilecek bir seçeneği teklif ettik.