1980 sonrası Türkiye'de sermaye birikiminin gelişimi
- Tez No: 62233
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
rv ÖZET (1980 Sonrası Türkiye'de Sermaye Birikiminin Gelişimi) Teknolojik gelişmenin sermaye birikimine bağlı olduğu gerçeğinden hareketle bu çalışmada Türkiye'de sermaye birikimi konusunda çalışılmıştır. Birinci bölümde, Ekonomik Büyüme Teorileri içinde sermaye birikimi konusu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, azgelişmiş ülkelerin kalkınmada problemleri konusu incelendi Üçüncü bölümde, 1980 sonrası Türkiye'de sermaye birikimi konusu üzerinde duruldu. Kamu; 1980'lerin dışa açümacı büyüme modeli çerçevesinde; para, maliye, kambiyo ve dış ticaret rejimi, imalat sanayinin yapısı (üretim, istihdam, teknoloji gibi), sabit sermaye yatırımlarının gerek kamu ve gerekse özel kesim ve sektörel dağılımı açılarından incelenmiş ve Türkiye'de sermaye birikimi sürecinde devletin hala etkin bir rol oynaması gerektiği sonucuna varılmıştır. Dördüncü bölüm sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY (Capital Accumulation in Turkey: The Post-1980 Period) Capital accumulation process in Turkey has been analyzed for the post- 1980 period. The first chapter is a theoretical review, while the second is devoted the development problems and capital accumulation in less developed countries. The main objective of study is presented of chapter III. This is an analytical chapter the with the summer of capital accumulation in Turkey after 1980 period in terms of monetary, fiscal policies and international trade relations. The main focus is manufacturing with emphasis given to production, employment, technology and investment in this sector. This is fine for different sectors of economy as well as for public and private sectors. The conclusion is that, the state should continue its effects on capital accumulation in Turkey.