Franchising sistemi ve franchising sisteminde karşılaşılan muhasebe sorunları
  1. Tez No: 62232
  2. Yazar: TOLGA KAĞIZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KÜÇÜKSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
VI H ÖZET Bu çalışmanın amacı, franchising sistemini genel olarak ve ilgili taraflar açısından, ulusal ve uluslararası bazda inceleyip sistemin muhasebe, fînansal tablolar ve gelir vergisi ile ilgili sorunlarım çözmektir. Franchising sistemi yerinde ve etkin olarak uygulandığında firmalara hızlı büyüme ve yüksek kazanç sağlayan, aynı zamanda girişimci ruhlu şahıslara yüksek oranda risk almadan iş kurma imkanı veren bir işletim sistemidir. Çalışmada, franchising'in hangi koşullar altında, hangi orarida, hangi firma ve kişilerle, nasıl uygulanacağı, avantajlı ve dezavantajlı tarafları, ülke ekonomisine etkileri kapsamlı olarak anlatılmıştır. Ayrıca, franchising sisteminin geliştirilmesi, süre gelen periyodik ödemeler ve franchising sistemine mahsus özel hususlarla ilgili, sistemi uygulayan firmaların yapması gereken muhasebe kayıtlan, hazırlaması gereken fînansal tablolar ve gelir vergisi sorunları ayrıntılı olarak incelenmiş ve çeşitli örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The purpose of this study is to examine franchising system in general, from the wiew of related sides and in national and international basis, also to solve problems concerning accounting, financial statements and income tax issues of franchising. Franchising system provides high earnings and rapid growth for firms when applied efficiently and appropriately. Also, it is a management system that creates oppurtunities for entrepreneurs to establish their own business without taking high risks. In this study, the issues about franchise system such as, at what rates, with which firms and individuals and how the system should be applied, as well as, the advantages and disadvantages of the system and its effects on national economy, are explained comprehensively. Also, the development of. the franchise system, continual periodic payments, and special topics related to franchising system such as, acconting treatment, preperation financial statements and income tax problems, are examined briefly and various examples are given.ANAHTAR KELİMELER Franchising Muhasebe Perakendecilik Vergi Dikey Pazarlama Sistemleri KEYWORDS Franchising Accounting Retailing Tax Vertical Marketing Systems