Bilateral tüp ligasyonunun menopoz yaşı ve semptomları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of bilateral tubal ligation on menopausal age and symptoms
  1. Tez No: 622337
  2. Yazar: YUNUS İBİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İstenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılan birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden birisi olan bilateral tüp ligasyonu (BTL); uygulanmasının kolay olması, kalıcı sterilizasyon sağlaması ve günlük yaşamı etkilememesi nedeniyle insanlar arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Tubal ligasyon işlemi sırasında, tubaya yakın komşulukta seyreden ve overin beslenmesinde rol oynayan arteria uterina ve ovarica arasındaki damar anastomozlarının etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Çalışmamızın amacı kontrasepsiyon için yapılan BTL' nin menopoz yaşı ve semptomları üzerine etkisini araştırarak literatüre katkıda bulunmaktır. Dâhil edilme kriterlerine uyan BTL yapılan 100 kişi (Grup 1) ve BTL yapılmayan 100 kişi (Grup 2) olmak üzere 200 kişi belirlendi. Her iki grubun obstetrik anamnezleri alındı ve menopoza girme yaşı soruldu. Ayrıca grup 1'deki kadınların BTL yapılma yaşı kaydedildi. Menopoz semptomların şiddetinin değerlendirilmesi için tüm katılımcılara ''Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği''ndeki (MSDÖ) sorular soruldu ve menopoza girdikleri ilk yılı dikkate alarak cevaplandırmaları istendi. Elde edilen veriler istatistiki olarak analiz edildi. Grup 1'in ortalama menopoz yaşı 48,30±3,532 yıl, grup 2'in ortalama menopoz yaşı ise 47,67±4,271 yıl olarak saptandı. Grup 1 için ortalama BTL yaşı 37,33±4,649 yıl olarak saptandı. Menopoz semptomları ile ilgili olarak gruplar arasında somatik şikâyetler, psikolojik şikâyetler, ürogenital şikâyetler ve toplam puan değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak en etkili ve güvenilir sterilizasyon yöntemlerinden biri olan BTL'nin menopoza girme yaşı ve menopoz şikâyetlerinin şiddeti üzerine olumsuz etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are many methods used to prevent unwanted pregnancies. One of these methods is bilateral tubal ligation (BTL); it is often preferred among people because it is easy to apply, provides permanent sterilization and does not affect daily life. During the tubal ligation procedure, vessel anastomoses between ovarian and uterine arteries close to tubes and contributing ovarian perfusion may be effected. The aim of this study was to investigate the effect of BTL on the menopause age and symptoms of menopause and to make a prediction with current information. A total of 200 people were included in the study, 100 of whom were BTL and 100 without BTL. Obstetrical anamnesis of both groups were obtained. The age of menopause was asked. In addition, the age of BTL in women in group 1 was recorded. To assess the severity of menopausal symptoms, all participants were asked questions about the ''Menopause Symptoms Assessment Scale''. The participants were asked to answer by taking into account their first year of menopause. Both groups were data analyzed statisticaly. The mean age of menopause in group 1 was 48,30±3,532 years. The mean age of menopause in group 2 was 47,67±4,271 years. The mean age of BTL in group 1 was 37,33±4,649 years. No statistically significant difference was found between the groups in terms of somatic complaints, psychological complaints, uregenital complaints and total score variables. Bilateral tubal ligation, one of the most effective and reliable sterilization methods, did not have a negative effect on the age of menopause and the severity of menopausal complaints