Türkiye kadın Voleybol 1.ve 2.liginde oynayan sporcuların yeme tutumlarının incelenmesi
Evaluation of eati̇ng attitudes of Turkish women volleyball players i̇n 1ST and 2ND leagues
- Tez No: 622351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Türkiye Kadın Voleybol 1. ve 2. Liginde oynayan sporcuların yeme tutumlarını incelemek ve yeme bozukluğu durumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, Türkiye Kadın Voleybol 1. ve 2. Ligi'nde oynayan 18 yaş üzerinde toplam 236 profesyonel kadın voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada sporcuların fiziksel, demografik özellikleri ve beslenme bilgi durumlarını belirleyebilmek için bilgi formu, sporcuların yeme bozukluğu düzeyini belirleyebilmek için Yeme Tutumu Testi Ölçeği (YTT-40) uygulanmıştır. Uygulanan YTT-40 ölçeğinin değerlendirmesi sonucunda sporcuların %5,5'inde yeme tutumu bozukluğu olduğu belirlenmiştir. Demografik bilgi formundan elde edilen değişkenler ile yeme tutumları karşılaştırıldığında“kilo vermek isteyen sporcular”ile yeme tutumları arasında anlamlı farklılık bulunurken (p0,05). Sonuç olarak çalışmaya katılan sporcularda yeme tutumu bozuklukları görüldüğü saptanırken, özellikle kilo vermek isteyen sporcular başta olmak üzere tüm sporcuların beslenme durumları yakından takip edilerek, sporcu, aile, antrenör ve uzman işbirliğiyle yeme tutumu bozukluğu görülen sporcuların sağlıklarına kavuşması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine eating attitudes and to determine eating disorders of Turkey Women's 1st and 2nd Volleyball League athletes. A total of 236 professional volleyball players over the age 18 participated voluntarily in this study. Personal information form which includes physical, demographic, nutritional status information and Eating Attitude Test (EAT-40) were used as a data collection tool. In the analysis, it was found that 5.5% of athletes had eating attitude disorder. While there was a significant difference between“athletes who want to lose weight”and eating attitudes, no significant relationship was found between other variables and eating attitudes. As a result, it was found that eating attitude disorders were seen in the athletes participating in the study. Therefore nutrition statuses of all athletes, especially athletes who want to lose weight, are closely monitored and athletes with eating attitude disorder should be provided to regain their health with the cooperation of athlete, family, coaches and experts.