Sıçrayarak atılan yüzen servis ile yüzen servisin kinematik analizi ve karşılaştırılması
Kinematic analysis and comparison of jump float serve and float serve
- Tez No: 502823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sıçrayarak atılan yüzen servis (SAYS) ile yüzen servis (YS) tekniğinin karşılaştırmalı kinematik analizini yapmak amacıyla yapılan bu çalışmaya Türkiye Voleybol Federasyonu 2. Liginde oynayan antrenmanlı 9 kadın voleybolcu (XYaş= 21,22 ± 2,53 yıl, XBoy= 1,75 ± 0,06 m, XVücut Kütlesi= 64,00± 4,84 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Servis görüntüleri 3 adet yüksek hızlı kamera (100 Hz, Basler A602f-HDR, Almanya) ile kaydedilmiştir. Görüntülerin sayısallaştırma işlemleri SIMI 7.5 hareket analizi programında gerçekleştirilmiştir (SIMI Motion 7.5, Almanya). Servis atışlarında; temas öncesi topun maksimum yüksekliği, temas anında topun yüksekliği, vücut kütle merkezine (VKM) ait açı, yükseklik ve hız değerleri, temas anında topun rölatif yüksekliği, topun geliş açısı, topun elden çıkış açısı ve hızı, topun temas öncesi hızı, temas sonrası topun maksimum yüksekliği, temas sonrası topun rölatif maksimum yüksekliği, topun file üzerindeki yüksekliği, topun yatayda kat ettiği mesafe, topun derinlik eksenindeki yer değişimi, temas sonrası topun maksimum hızı, dirsek ve omuz açısı, omuzlarla tanımlı doğru parçasının (OTDP) frontal düzlemle yaptığı açı, temas anı ve sonrasında ön kolun açısal hızı, açısal hızın pik değeri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the kinematic differences between the jump float serves (JFS) and Float serves (FS) in volleyball. Nine female volleyball players who played in Turkey Volleyball Federation 2nd league have participated voluntarily in this study (XAge= 21,22 ± 2,53 year, XHeight= 1,75 ± 0,06 m, XBody Mass= 64,00 ± 4,84 kg). The images of serves were recorded by three high speed cameras which were set 100 fps (Basler A602f-HDR, GER). SIMI motion analysis software (SIMI Motion 7.5, GER) was used for digitizing of images. Kinematic parameters consist of the maximum height of the ball before contact, the height of the ball during contact, the center of mass (CM) angle, height and velocity, the relative height of the ball during contact, the incidence angle of the ball, the take-off angle and velocity of the ball, the velocity of the ball before contact, the take-off velocity of the ball, the maximum height of the ball after contact, the relative maximum height of the ball after contact, the height of the ball on the net, the horizontal distance of the ball, the displacement of the ball's depth axis, the maximum velocity of the ball after contact, the elbow and shoulder angle during contact the ball, angle with the frontal plane of segment line between the shoulders (SLBS), the angular and maximum angular velocity of forearm during and after contact were calculated.