Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan ve alevlenme nedeniyle hastaneye yatışı yapılan hastalarda nötrofil/lenfosit, trombosit/ lenfosit, eozinofil/ bazofil oranları ile c-reaktif protein ve balgam kültürünün prognoz ile ilişkisi
The aim of this study was to determine the relationship between patients which had done hospitalization due to exacerbation with chronic obstructive pulmonary diseas and neutrophil / lymphocyte, platelet / lymphocyte, eosinophil/ basophil ratios and c-reactive protein and sputum culture.
  1. Tez No: 622357
  2. Yazar: İSMAİL SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ULUBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
KOAH tüm dünyada önemli bir mortalite ve morbitide nedenidir. KOAH' ın akut alevlenmeleri, hastaların hastaneye yatış ve mortalitesinin en sık nedenlerinden biridir. Bu çalışmamızdaki amacımız kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan ve alevlenme nedeniyle hastaneye yatışı yapılan hastalarda nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, eozinofil/bazofil oranları ile c- reaktif protein ve balgam kültürünün prognoz ile ilişkisini saptamaktır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs hastalıkları polikliniğine veya acil servisine ocak 2018 ile şubat 2019 tarihleri arasında KOAH atak ile başvuru yapıp servise yatışı yapılan 53 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbit hastalıkları, sigara kullanımları (paket/yıl olarak), USOT kullanımı, NIMV kullanımı, yatış anındaki arteryel kan pH değeri, arteryel PaO2, PaCO2, HCO3 ve so2, balgam kültür sonuçları, antibiyotik tedavisi öncesi gönderilen balgam örneklerinde üreme olup omadığı, balgam kültüründe üreyen etken, nötrofil sayısı, trombosit sayısı, lenfosit sayısı, bazofil sayısı, eozinofil sayısı, CRP, yattığı bölüm (servis, yoğun bakım), yatış süresi, yatış sonrası uygulanan tedavi (antibiyotik, steroid, NIMV, oksijen, entübasyon), son bir yıl içerisindeki alevlenme sayısı, taburculuk sonrası 1 ay içerisinde acil veya göğüs hastalıkları polikliniğine KOAH atak nedeniyle başvurusunun olup olmadığı ve sayısı, taburculuk sonrası 1 ay içerisinde exitus durumları kaydedildi. Bu retrospektif çalışma 53 hasta ile yapıldı. Hastaların genel yaş ortalaması 65,5±8,4 yıl idi. Hastanede yatış sırasında takip ve tedavisi yapılan 53 hastadan 2 'i exitus olmuştur. NLR, PLR, EBR, CRP ve balgam kültür sonuçları taburculuktan 1 ay sonra atak geçirenler ve geçirmeyenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. CRP ile son 1 yıldaki alevlenme sayısı arasında, zayıf (r = -0,392), negatif doğrusal ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon vardı.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmoner disease (COPD) is an important cause of mortality and morbidity worldwide. Acute exacerbations of COPD are one of the most common causes of hospitalization and mortality. The aim of this study was to determine the relationship between patients which had done hospitalization due to exacerbation with chronic obstructive pulmonary diseas and neutrophil / lymphocyte, platelet / lymphocyte, eosinophil / basophil ratios and c-reactive protein and sputum culture. Fiftythree patients with exacarabations of COPD who admitted to Mersin University Medical Faculty's the Chest Diseases Outpatient Clinic or Emergency Department between January 2018 and February 2019 were included in the study. Age, sex, comorbid diseases, cigarette use (as package / year), USOT use, NIMV use, arterial blood pH at the time of hospitalization, arterial PaO2, PaCO2, HCO3 and so2, sputum culture, antibiotic treatment, neutrophil count, platelet count, lymphocyte count, basophil count, eosinophil count, CRP, hospitalizations(service, intensive care), hospitalization time, The numbers of exacerbation, patients who applied to the emergency or chest diseases clinic within 1 month due to COPD exacerbation after discharge, exitus cases within a month after discharge at the last year were recorded. This retrospective study was conducted with 53 patients. The mean age of the patients was 65.5 ± 8.4 years. Two of 53 patients who were followed-up and treated during hospitalization died. NLR, PLR, EBR, CRP and sputum culture results did not show statistically significant difference between those who had and who did not have attacks 1 month after discharge.