10-12 yaş grubu yüzücülere uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanın bazı performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8-week plyometric training on some performance parameters of swimmers aged between 10-12 years old
- Tez No: 622356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamız 10-12 yaş grubu yüzücülere uygulanan pliometrik antrenmanın bazı performans parametreleri üzerine etkisinin olup olmadığını belirleyebilmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya 10-12 yaş grubu lisanslı yüzücüler katılmıştır. Araştırmaya katılan sporculara ön ve son test olarak; t-çeviklik, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 30m surat testleri, antropometrik ölçümler uygulanmış ve 15m, 50m yüzme dereceleri alınmıştır. Çalışma grubuna 8 hafta süresince haftada 1 gün normal antrenmanlarının öncesi 35-45dk arasında süren pliometrik antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise rutin antrenmanlarına devam etmiş, hiçbir ek uygulama yapılmamıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatiksel analizinde istatistik programı kullanılmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarının aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Yapılan normalite testi sonucunda nonparametrik çıkan verilerin değerlendirilmesinde grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted in order to determine whether pliometric training applied to children aged 10-12 years who have been working on swimming sport had an effect on some performance parameters. 10-12 age group swimming athletes participated in the study. As a preliminary and final test and a measure of the athletes participating in the research; t-agility, standing long jump, vertical jump, 30m face test, anthrometric measurement and 50m, 15m swimming degrees were taken. Pliometric training program was applied to the study group during the 8th week of a week between 35-45 minutes. He continued his normal training in the control group. In the statistical analysis of the data obtained in the study, statistical program was used. Arithmetic mean (X) and standard deviation (SS) values of all study and control groups will be taken. Wilcoxon test was used for intra-group comparisons, and Mann Whitney U test was used to determine the difference between groups.