Seyahat acentalarında bilgiye bakış açısı ve bilgi paylaşımları; Doka bölgesinde a grubu seyahat acentalarında bir uygulama
Knowledge perspective and knowledge sharing in travel agencies; an application in 'group a travel agencies' in Doka region
  1. Tez No: 622366
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN SANALAN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Seyahat acentaları turizm sektörünün bel kemiği olarak bu sektörü canlandırmakta ve sektördeki güçlü bağlantılara aracılık etmektedir. Turizm sektörünün hizmet sektörü olması, bilgi paylaşımının yoğun kullanıldığı bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir. Bu çalışmada, seyahat acenta yetkililerinin bilgiye bakış açısının, bilgi paylaşım davranışı ve müşterilerle bilgi paylaşımı değişkenleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla bilgiye bakış açısı, bilgi paylaşımı, seyahat acentaları ve DOKA Bölgesindeki turizm faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Uygulama bölümünde ise, DOKA Bölgesinde faaliyet gösteren 67 adet A grubu seyahat acentasına anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen sonuçlar doğrultusunda değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek için SPSS paket programı aracılığıyla korelasyon analizi ve değişkenler arasında aracılık etkisini ölçmek için hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların bilgiye bakış açıları ile bilgi paylaşım davranışları, bilgi paylaşım davranışları ile müşterilerle bilgi paylaşımları arasında olumlu yönde pozitif ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Fakat katılımcıların bilgiye bakış açıları ile müşterilerle bilgi paylaşımları arasında herhangi bir ilişki olmadığı görülmüştür. Buna rağmen katılımcıların bilgiye bakış açıları ile müşterilerle bilgi paylaşımları arasındaki ilişkide bilgi paylaşım davranışlarının olumlu etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the backbone of the tourism sector, travel agencies revitalize this sector and mediate strong connections in the sector. The fact that the tourism sector is a service sector is an indication that knowledge sharing has a structure that is used extensively. In this study, it is aimed to investigate relationship among the“knowledge perspective”,“knowledge sharing behavior”and“knowledge sharing with customers”variables of travel agency officials. For this purpose, brief about knowledge, knowledge perspective, knowledge sharing, travel agencies and tourism activities in DOKA Region was given. In the application section, 67 group A travel agencies operating in DOKA were surveyed and Correlation Analysis was conducted by SPSS package program to test the relationships between the variables and Hierarchical Regression Analysis was conducted to measure the mediation effect between the variables. According to the results of the analysis, it was found that there was a positive relationship between the participants' knowledge perspective with knowledge sharing behaviors, between knowledge sharing behaviors with knowledge sharing with customers. However, it was observed that there was no relationship between the participants' knowledge perspective and knowledge sharing with customers. Nevertheless, it was found that the participants' knowledge sharing behaviors had a positive effect on the relationship between knowledge perspective with knowledge sharing with customers.