Yetişkin orak hücreli hastalarda akut vazo-oklüzif kriz sıklığını öngörmede trombosit indekslerinin değerei
The predictive value of thrombocyte indices for the frequency of acute vaso-occlusive crises in adult patient with sickell cell disease
  1. Tez No: 622374
  2. Yazar: SEDA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AYRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Orak hücre hastalığının (OHH) acil servise en sık başvuru nedenlerinden birisi vazo-oklüzif ağrılı krizlerdir (VOAK). Trombosit indekslerinin (trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi (OTH), trombosit dağılım genişliği (TDG)) vazo-oklüzif kriz esnasında değişkenlik gösterdiğine dair bazı çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, erişkin OHH'da vazo-oklüzif ağrılı kriz sıklığını ön görmede trombosit indekslerinin değerini saptamaya çalıştık. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine VOAK (hasta grubu) ile ve hematoloji polikliniğine stabil dönemde (kontrol grubu) başvuran orak hücre hastaları dahil edildi. Çalışma 01 Ocak 2017-31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya 18 yaş ve üstü hastalar alındı. Çalışmaya 85'i erkek, 92'si kadın olmak üzere toplam 177 hasta alındı. Hasta grubunun yaş ortalaması 34,1 ± 9,1 iken kontrol grubunun yaş ortalaması 39,4 ± 12,0 olarak bulundu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
One of the most common causes of emergency department admissions with sickle cell disease (SCD) is vaso-occlusive painful crises (VOPC). There are some studies suggesting variability of thrombocyte indices (thrombocyte count, mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW) during vaso-occlusive crisis. In the present study we aimed to assess the value of thrombocyte indices for predicting the frequency of vaso-occlusive painful crises in adult patients with SCD. Sickle cell patients who applied to the emergency department of Mersin University Research and Application Hospital with VOPC (patient group) and patients who applied to hematology polyclinic in stable period (control group) were included in the study. The study was conducted between 01 January 2017-31 December 2018. Patients 18 years and older were included in the study. The study enrolled a total of 177 patients of which 85 were male and 92 were female. The mean age of the patient population was 34,1 ± 9,1 years and the control group 39,4 ± 12,0 years (p=0,001).