Evaluation of the idea of freedom in kant's moral philosophy
Kant'ın ahlak felsefesinde özgürlük kavramı
  1. Tez No: 622393
  2. Yazar: NESİBE KANSU
  3. Danışmanlar: DR. CEM ŞİŞKOLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Kant'ın özgürlük kavramını onun ahlak felsefesi çerçevesinde değerlendirmektir. Tezimizde Kant'ın ahlak felsefesi incelenecektir. İlk olarak filozofun ahlak anlayışını değerlendireceğim. Kant'ın ahlak anlayışında ahlaklılık eylemlerimizle ilgilidir. İnsanın hareket etmeye dair bir ihtiyacı vardır. Aynı zamanda, insan nasıl hareket ettiğinin bilgisine sahiptir. Kant anlayışında insan pratik akla sahip bir varlıktır. Ahlaklı davranışlar için ise akıl gerekli bir prensiptir. Aynı zamanda özgürlük kavramı akla dayanan yapıp etmelerimizle bir gerçekliğe sahiptir. Kant özgürlüğü kozmolojik bir ide olarak tanımlar. Filozofa göre, biz pratik aklın kullanımında bulabileceğimiz bir özgürlük arıyoruz. Özgür davranışlarında insan aklın yasalarına uymaktadır. İnsan eylemlerinden sorumludur. Koşulsuz buyruk kaynağını insan aklından alır. Eğer sorumluluk duygumuz varsa özgür olduğumuzu söyleyebiliriz. Yükümlülük duygusu bize hareket ettirici gücü sağlar. Özgürlük akıl tarafından ulaşılabilen ahlak yasaları aracılığıyla dolaylı olarak bilinebilir. Kant'ın ahlak anlayışı faydacı ahlak anlayışına karşıttır. Kant ahlak kurallarının temeline insanı yerleştirmiştir. Burada filozof özerklik kavramını kullanmaktadır. Kant yapıp etmelerimizde kişiliğe saygının insanın saf ahlak duygusu olduğunu varsayar. Sonuç olarak, Kant'ın ahlak felsefesinde özgürlük kavramının yerini inceleyeceğim. Ahlak yasası özgürlük kavramıyla nasıl ilişkilidir? Ve ahlaki gereklilik olarak Tanrı'nın varlığı ve özgürlük arasındaki ilişkiye değinilecek.
Özet (Çeviri)
This thesis aims evaluating Kant's view of the idea of freedom on his moral philosophy. In the thesis Kant's works about moral philosophy will be examined. In Kant's moral view morality is about acts. Human being has a need as acting. At the same time human being has the knowledge of how he acts on himself. Human being has practical reason in Kant's understanding. For moral actions, reason is necessary principle. At the same time freedom has a reality in actions which is based on reason. Kant defines freedom as a cosmological idea. According to him we seek for freedom in the usage of practical reason. Human beings obey the rules of reason in free acts. Human being has the responsibility of his actions. The cause for that categorical imperatives take it sources from human reason. If we have sense of commitment we can say that we are free. Sense of commitment provides us the power of acting. Freedom can be known indirectly by moral principles which can be derived from reason. Kant's moral understanding opposes the utilitarian understanding of morality. The foundation of moral rules is humanity. Here he use the term of autonomy. Kant supposes respect for personality in our actions to humans is pure moral sensation. As a result I will examine the place of freedom in Kant's moral philosophy. How freedom is related with moral law? And what is the relation between the existence of God as a necessity for moral perspective and the concept of freedom.