Gagea cinsinin Platyspermum seksiyonu türlerinin morfolojik, mikromorfolojik ve anatomik özellikleri
Morphological, micromorphological and anatomical features of section Platyspermum species of Gagea genus
- Tez No: 622399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada Türkiye'nin çeşitli lokalitelerinden toplanan Gagea cinsinin Platspermum seksiyonuna ait G. alexeenkoana, G. commutata ve G. reticulata türlerinin morfolojisi, tohum yüzeyi, yaprak yüzeyi (taban ve gövde yaprağı) ve polen mikromorfolojisi ile anatomik özellikleri (pedunkul, taban yaprak ve yaprak yüzeyi) incelenmiş ve coğrafik yayılışları verilmiştir. G. alexeenkoana ve G. commutata'da tohum yüzeyi murileri düzenli, G. reticulata'da düzensizdir. En küçük boyutlu tohumlar G. commutata'ya aittir. Her üç türde taban ve gövde yaprak yüzey ornamentasyonları mikropapillat, buna ilaveten G. alexeenkoana ve G. commutata'da granulat da olabilmektedir. Polen yüzey ornamentasyonu G. alexeenkoana'da mikroretikulat-granulat, rugulat, G. commutata'da rugulat, psilat, G. reticulata'da ise mikroretikulat-rugulat, granulattır. Anatomik özellikler tipik Platspermum seksiyonu özellikleri göstermekle birlikte seksiyon içerisindeki türlerin ayrımında ve diğer seksiyonlar ile ayrımda önemli karakterlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, Gagea alexeenkoana, G. commutata ve G. reticulata species of Platyspermum section belongs to Gagea genus which are collected from different localization of Turkey was examined with regard to morphological, seed and leaf surface (basal and cauline leaf), pollen micromorphology and anatomical features (peduncul, basal leaf and leaf surface) and geographical distribution of the species are given. Seed surface muries are regularly in the G. alexeenkoana and G. commutata, but in G. reticulata were irregular. The most small seeds belongs to G. commutata. Basal and cauline leaf surface ornamentations may be micropapillate in the G. reticulata, and it can be granulate in G. alexeenkoana and G. commutata. The pollen surface ornamentations are microreticulate-granulate, rugulate in G. alexeenkoana, rugulate, psilate in G. commutata and microreticulate-rugulate, granulate in G. reticulata. Although the anatomical characteristics are typical of the Platspermum section characteristics are important characters in distinction of species within the section and in distinction with the other sections.