Kayısıda neoscytalidium dimidiatum (Penz.) crous & slippers 'a karşı invitro kimyasal mücadele olanaklarının araştırılması
Investigation of in vitro chemical control possibilities against 'neoscytalidium dimidiatum (Penz.) crous & slipper' of apricot
- Tez No: 622466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERÇİN OKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye kayısı yetiştiriciliği ve üretimi bakımından dünyada ilk sırada bulunmaktadır. Türkiye'nin kayısı üretiminin yarısından fazlası ise Malatya ilinden karşılanmaktadır. Ancak kayısı üretimini olumsuz yönde etkileyen don, dolu gibi iklimsel etmenlerin yanı sıra birçok zararlı ve hastalık da bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda kayısı alanlarında görülen kısmi dal kurumaları ve ani kurumalar giderek artmıştır. Çalışmada Malatya ili kayısı bahçelerinde kısmi dal kurumaları ve ani kurumalara sebep olan fungal etmenlerden biri olan Neoscytalidium sp.'nin kimyasal mücadele olanaklarının invitro çalışmalarla saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Malatya ilinde kayısı bahçelerinden alınarak morfolojik ve moleküler teşhisi yapılmış olan Neoscytalidium sp.'nin Kale 4-C izolatı kullanılmıştır. Neoscytalidium dimidiatum Kale 4-C izolatının Azoxystrobin 250g/l, Trifloxystrobin %50, Tebuconazole %25, Floupyram 200 g/l+Tebuconazole 200 g/l, Cyprodinil+fludioxonil %37,5+25, %70 Thiophanate-Methyl ve 400 g/l Fosforoz Asit etken maddeli fungisitlerin 0 (kontrol), 0.01, 0.03, 0.1, 1, 3, 10, 30 ve 100 μg/ml dozlarının uygulandığı PDA besi ortamlarındaki miselyal ve konidi gelişimleri incelenmiştir. Yapılan çalışma neticesinde Floupyram 200g/l+Tebuconazole 200g/l ve Cyprodinil+fludioxonil %37,5+25 etken maddeli fungisitlerin ise etmenin miselyal ve konidi gelişmesini iyi derecede engellediği ve ruhsatlı kimyasal mücadelesi olmayan etmene karşı ümitvar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's apricot growing and production terms are the first in the world. More than half of Turkey's apricot production is covered from Malatya. However, in addition to climatic factors such as frost, hail which affect the apricot production negatively, there are many pests and diseases. Partial branch drying and sudden drying in apricot fields have increased in recent years. In this study, it was aimed to determine the chemical control possibilities of Neoscytalidium sp., which is one of the fungal factors that cause partial branch drying and sudden drying in apricot orchards in Malatya province by in vitro studies. For this purpose, Kale 4-C isolate of Neoscytalidium sp., which was taken from apricot orchards in Malatya province, was used for morphological and molecular diagnosis. Neoscytalidium sp. Kale 4-C isolate Azoxystrobin 250g / l, Trifloxystrobin 50%, Tebuconazole 25%, Floupyram 200 g / l + Tebuconazole 200 g/l, Cyprodinil + fludioxonil 37.5% + 25, 70% Thiophanate-Methyl and 400 g / l Phosphorous Mycelium growths of acidic fungicides in PDA medium where 0 (control), 0.01, 0.03, 0.1, 1, 3, 10, 30 and 100 μg/ ml doses were applied. As a result of the study, Floupyram 200g / l + Tebuconazole 200g / l and Cyprodinil + fludioxonil showed that fungicides with 37.5 + 25% active substance prevented mycelium growth well and that they were promising against the agent without licensed chemical struggle.