Kayısıda kullanılan bazı pestisitlerin farklı işleme yöntemleri sonrasında kalıntı durumunun belirlenmesi
Determination of residues levels of some pesticides used on apricots after different processing techniques
- Tez No: 545451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SABRİ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, kayısıda tebuconazole, pirimicarb ve malathion aktif maddeli pestisitler ile denetimli denemeler kurulmuştur. Deneme alanlarından alınan kayısılar güneşte kurutma ve kükürtleyerek kurutma işlemlerine tabi tutulmuştur. Daha sonra kalıntı analizleri yapılarak işleme faktörleri hesaplanmış, işlemenin kalıntıya olan etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca son ilaçlamanın yapıldığı günden itibaren belirli aralıklarla deneme bahçesinden örnekler alınarak yaş kayısıda kalıntının zamanla değişimi araştırılmıştır. Bu amaçla, 2016 yılında Elazığ İli Baskil İlçesi Kuşsarayı Köyü üretici bahçesinde deneme kurulmuştur. Yaş kayısı örnekleri ile güneşte kurutma ve kükürtleyerek kurutma işlemleri sonrasında elde edilen örneklerden kalıntı durumlarına bakılmak üzere analitik numuneler hazırlanarak GS-MS ve LC-MS/MS cihazlarıyla QuEChERs çoklu analiz metodu kullanılarak pestisit kalıntı analizleri yapılmıştır. Tebuconazole, pirimicarb ve malathion aktif maddeleri için yaş kayısıda uygulamanın yapıldığı günden itibaren alınan örneklerde her 3 aktif madde için maksimum kalıntı limitinin altında kalıntı tespit edilmiştir. Gün kurusu kurutma ve kükürtleyerek kurutma işlemleri sonrasında bulunan kalıntı sonuçları kullanılarak her bir aktif için işleme faktörleri hesaplanmıştır. Pirimicarb aktif maddesi için kurutma ve kükürtleme işlemleri sonrası işleme faktörü 1' den küçük, tebuconazole için işleme faktörü her iki proses için 1' den büyük olarak belirlenmiştir. Malathion aktif maddesinin işleme sonrasında da durumu değişmemiş ve işleme faktörü 1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, controlled experiments with pesticides of active ingredient tebuconazole, pirimicarb, and malathion were established in the apricot. The apricots taken from the experiment areas were subjected to drying with sun and sulphurized. The effect of the treatment on the residue was determined after the residue analysis was performed and the processing factors were calculated. In addition, the samples from the experimental garden have been picked up at certain intervals since the day of the last medication and the changing of the residue in fresh apricots by time was investigated. For this purpose, the experiment was established in the producer garden of Kuşsarayı village of the Baskil District of Elazığ, in 2016. Analytical samples were prepared from the samples obtained after sun drying and sulfur drying in order to look after residual conditions and pesticide residue analyses were performed using the QuEChERs multiple analysis method with GS-MS and LC-MS / MS devices. Residues below the maximum residue limit for each of the three active substances, the active ingredients of tebuconazole, pirimicarb and malathion, were determined in the samples taken from the day of application in the fresh apricots. Processing factors were calculated for each active agents by using the residual results obtained after sun drying and sulfurization. The processing factor for pirimicarb active substance after sun drying and sulfurization was determined less than 1 and the processing factor for tebuconazole was greater than 1 for both processes. The processing factor was also unchanged and calculated as 1 for malathion active substance after the processing.