Organik tarımda ruhsatlı bazı fungisitlerin Neoscytalidium dimidiatum'a karşı etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the efficacy of licensed some fungicides against Neoscytalidium dimidiatum in organic agriculture
  1. Tez No: 745640
  2. Yazar: MÜNİRE ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERÇİN OKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye'nin en önemli kayısı üretim merkezi Malatya ili'dir ve yaklaşık 8 milyon kayısı ağacı varlığı ile toplam kayısı üretiminin %46.2'sini karşılamaktadır. Kayısının başkenti olan Malatya ili kuru kayısı ihracatının ise %80'ini karşılamaktadır. Neoscytalidium dimidiatum (Penz.) Crous & Slippers Malatya ili kayısı bahçelerinde ani sürgün kurumaları ve geriye doğru ölümlere sebep olmaktadır. Çalışmada ruhsatlı bir kimyasal mücadelesi olmayan patojen fungus Neoscytalidium dimidiatum organik tarımda kimyasal ve biyolojik mücadele olanaklarının invitro çalışmalarla saptanması amaçlanmıştır. N. dimidiatum Kale 4C izolatının miselyal gelişimine fungal biyokontrol ajanları Trichoderma viride ve Trichoderma harzianum, bakteriyel biyokontrol ajanları Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus subtilis ve Pseudomonas fluorescens, organik tarımda kullanımına izin verilen Gülleci bulamacı, Bakır oksit, Bakır hidroksit, Bakır oksiklorür, Bordo bulamacı ve Çay ağacı yağı etkisi araştırılmıştır. Araştırmada biyolojik preparatlar içerisinde T. viride preparatının radyal gelişmeyi engelleme yüzdesi %81.71 olarak tespit edilmiştir. Kimyasal pestisitler içerisinde ise Gülleci bulamacı %1'lik doz da patojeni %86.85 engellemiştir. Sonuç olarak, Trichoderma türlerinin ve Gülleci bulamacının N. dimidiatum (Penz.) Crous & Slippers 'a karşı yüksek düzeyde etkinlik gösterdiği ilk kez bu çalışma ile ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar biyolojik aktiflerin ve Gülleci bulamacının hastalık etmenine karşı kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Neoscytalidium, Kayısı, Organik tarım, Biyolojik kontrol, Trichoderma
Özet (Çeviri)
Malatya is Turkey's most important apricot production center and it provides 46.2% of the total apricot production with approximately 8 million apricot trees. Malatya, known as capital of apricot, meets 80% of dried apricot export. Neoscytalidium dimidiatum (Penz.) Crous & Slippers causes sudden shoot drying and die back in apricot orchards in Malatya province. In this study, it was aimed to determine the possibilities of chemical and biological control in organic agriculture by in vitro studies of the pathogenic fungus Neoscytalidium dimidiatum, which does not have a regulated chemical control. The effect of fungal biocontrol agents Trichoderma viride and Trichoderma harzianum and bacterial biocontrol agents Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus subtilis and Pseudomonas fluorescens as well as copper oxide, copper oxycloride, copper hydroxide and Bordoux slurry and tea tree oil which are allowed to be used in ecological agriculture were investigated against the mycelial growth of N. dimidiatum Kale 4C isolate. The percentage of radial growth inhibition of the T. viride preparation among the biological preparations was determined as 81.71% in this study. Among the chemical pesticides, Gulleci slurry at a 1% dose was found to be prevent the pathogen at the rate of 86.85% of. As a result, it was demonstrated that Trichoderma species and Gulleci mixture showed high activity against N. dimidiatum (Penz.) Crous & Slippers for the first time. These results show that these biological actives and Gülleci slurry have the potential to be used against the causal agent. KEY WORDS: Neoscytalidium, Apricot, Organic agriculture, Biological control, Trichoderma