İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatör tedavisi alan hastaların klinik ve demografik özelliklerinin takipte izlenen aritmik olay, cihaz tedavileri, hastane yatışları ve mortalite ile ilişkisi
Relationship between clinical and demographic characteristics of patients with implantable cardioverter defibrillator treatment and following arythmic events, device treatments, hospitalization and mortality
  1. Tez No: 622487
  2. Yazar: FUAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: İKD'ler hemodinamiyi bozma potansiyeli olan ventriküler aritmileri çeşitli tedavi algoritmalarıyla sonlandırarak aritmik AKÖ riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda bu cihazlar hem uygulanan tedaviyi hem de gelişen aritmiyi kaydedebilmektedir. Elde edilen veriler daha sonra analiz edilerek tedavinin uygunluğu ve aritminin tipi hakkında ayrıntılı değerlendirmeler yapılabilir. Birçok klinik ve demografik faktör aritmik olayları tetikleyebilir ya da cihaz tedavilerini etkileyebilir. Bu gözlemsel çalışmada İKD takılmış hastaların klinik ve demografik özelliklerinin belirlenmesi ve bu özelliklerin aritmik olaylar, cihaz tedavisinin uygunluğu, hastane yatışları ve mortalite üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Primer ya da sekonder korunma endikasyonuyla İKD takılan 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Cihaz takıldıktan sonraki ilk pil kontrolünde hastaların klinik ve demografik verileri toplandı. Takiplerde aritmik olaylar, uygun ya da uygunsuz cihaz tedavileri, hastane yatışı ve mortalite verileri kaydedildi. BULGULAR: Toplam 340 hastanın %78,2'si erkek, %21,8'i kadındı. Hastaların ortalama yaşı 60,9'du. Cihaz kayıtlarında hastaların %18,8'inde AF, %40,9'unda VT (%14,7 sürekli VT), %8,2'sinde VF, %10,9'unda ATP, %8,8'inde şok, %7,9'unda uygun şok, % 2,6'sında uygunsuz şok meydana geldi. Toplam 37 ATP'nin 34'ü uygun, 3'ü uygunsuzdu. Toplam 27 uygun şokun 18'i VF, 9'u VT nedenli; 9 uygunsuz şokun 4'ü AF, 1'er tanesi SVT, sinüs taşikardisi, T dalga oversensi, EMİ ve lead kırılması nedenliydi. Ortalama 16,1 (6-28 ay) aylık takip sürecinde hastaların %7,6'sınde tüm nedenli mortalite, %6,7'sinde kardiyak mortalite, %32,1'inde kardiyak rehospitalizasyon gerçekleşti. Obezite, çift odacıklı ya da biventriküler cihaz modu, malignite, KBY, MI öyküsü, artmış SV duvar kalınlığı, artmış CK-MB ve glukoz düzeyi AF riskini; malignite ve tam tıkalı arter varlığı VT riskini; sotalol, glukoz ve 107 CK-MB VF riskini; CK-MB, sotalol, loop diüretik kullanımı, malignite ve tam tıkalı arter varlığı ATP riskini; VVI modu, son bir yılda hospitalizasyon, AF, malignite, obezite, KBY, MI öyküsü, amiodaron, sotalol, loop diüretik kullanımı, CK-MB ve tam tıkalı arter varlığı şok riskini; son bir yılda hospitalizasyon, AF, malignite, obezite, amiodaron, sotalol, loop diüretik kullanımı, CK-MB ve tam tıkalı arter varlığı uygun şok riskini; AF öyküsü, amiodaron, medikal tedaviye uyumsuzluğu ve pro-BNP uygunsuz şok riskini; obezite ve KOAH OptiVol sıvı yükü riskini artıran faktörler olarak belirlenmiştir. ACE inhibitörleri/ARB'ler VT ve şok riskini; Obezite ve ACE inhibitörleri/ARB'ler uygun şok riskini; MRA'lar uygunsuz şok riskini azaltan faktörler olarak belirlenmiştir. Mortaliteyi artıran cihaz olayları; VT, VF, ATP, şok, uygun şok, uygunsuz şok; kardiyak mortaliteyi artıran cihaz olayları; VT, ATP, şok, uygun şok, uygunsuz şok; kardiyak rehospitalizasyonu artıran cihaz olayları VF, ATP, şok, uygun şok, uygunsuz şok olarak belirlenmiştir. SONUÇ: Çalışmada malignite, KBY, MI öyküsü, AF, tam tıkalı arter varlığı, yakın zamanlı hospitalizasyon, glukoz, CK-MB, pro-BNP, loop diüretik kullanımı, amiodaron, sotalol ve sol ventrikül hipertrofisi, çeşitli cihaz olaylarını artıran faktörler olarak belirlendi. ATP ve şok oranları benzerdi ve yaklaşık her 10 hastanın birinde mevcuttu. Uygunsuz şoklar oldukça nadirdi ve en sık nedeni SVT'lerdi. ATP, şok, uygun şok ve uygunsuz şok olayları total mortalite, kardiyak mortalite ve kardiyak rehospitalizasyonu artıran faktörler olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Implantable cardioverter defibrillators reduce the risk of arrhythmic sudden cardiac death by terminating ventricular arrhythmias, which have the potential to disrupt hemodynamics, with various treatment algorithms. In addition, these devices record both treatment and arrhythmia. The data can then be analyzed to assess the suitability of treatment and the type of arrhythmia. Many clinical and demographic factors can trigger arrhythmic events or affect device treatments. The aim of this observational study was to determine the clinical and demographic characteristics of patients who underwent implantable cardioverter defibrillator device and to investigate the effects of these features on arrhythmic events, device therapy suitability, hospitalization and mortality. METHOD: Patients over 18 years of age who underwent implantable cardioverter defibrillators for primary and secondary prevention were included in the study. Clinical and demographic data of the patients were collected at the first battery control after insertion. During follow-up, arrhythmic events, appropriate or inappropriate device treatments, hospitalization and mortality data were recorded. RESULTS: Of the total 340 patients, 78.2% were male, 21.8% were female, and the mean age of the patients was 60.9. In device recordings, 18.8% of the patients had AF, 40.9% had VT (14.7% sustained VT), 8.2% had VF, 10.9% had ATP, 8.8% had shock, 7.9% had appropriate shock and 2.6% had inappropriate shock. Of the total 37 ATPs, 34 were appropriate and 3 were inappropriate. Of the 27 appropriate shocks, 18 had VF and 9 had VT; Four of the 9 inappropriate shocks were caused by AF, 1 with SVT, sinus tachycardia, T wave oversensing, electromagnetic interference, and lead fracture. During the mean follow-up period of 16.1 (6-28 months) months, all-cause mortality was 7.6%, cardiac mortality was 6.7%, and cardiac rehospitalization was 109 32.1%. Obesity, dual-chamber or biventricular device mode, malignancy, CRF, MI history, increased left ventricular wall thickness, increased CK-MB and glucose were associated with increased risk of AF; malignancy and presence of total occluded arteries were associated with increased risk of VT; sotalol, increased glucose and CK-MB were associated with increased risk of VF ; CK-MB, sotalol, loop diuretic use, malignancy and presence of total occluded arteries were associated with increased risk of ATP; VVI mode, hospitalization in the last year, atrial fibrillation, malignancy, obesity, CRF, MI history, amiodarone, sotalol, loop diuretic use, CK-MB and the presence of total occluded arteries were associated with increased risk of shock; hospitalization in the last year, AF history, malignancy, obesity, amiodarone, sotalol, loop diuretic use, CK-MB and the presence of total occluded arteries were associated with increased risk of appropriate shock; AF history, amiodarone, drug noncompliance, and pro-BNP were associated with increased risk of inappropriate shock; obesity and COPD were associated with increased risk of OptiVol fluid load. ACE inhibitors / ARBs were associated with reduced risk of VT and shock; Obesity and ACE inhibitors / ARBs were associated with reduced risk of appropriate shock; MRA were associated with reduced risk of inappropriate shock. Device events that determided increase mortality were VT, VF, ATP, shock, appropriate shock, inappropriate shock; device events that determided increase cardiac mortality were VT, ATP, shock, appropriate shock, inappropriate shock; device events that determided increase cardiac rehospitalization were VF, ATP, shock, appropriate shock, inappropriate shock. CONCLUSION: In this study, malignancy, CRF, MI history, AF, the presence of total occluded arteries, recent hospitalization, glucose, CK-MB, pro-BNP, loop diuretic use, amiodarone, sotalol and left ventricular hypertrophy were identified as factors that increase various device events. ATP and shock rates were similar and were present in about one in 10 patients. Inappropriate shocks were very rare and the most common cause was SVTs. ATP, shock, appropriate shock and inappropriate shock events were determined as factors that increase total mortality, cardiac mortality and cardiac rehospitalization.