İmplante edilebilen kardiyoverter defibrilatörü olan düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında sglt-2 inhibitörlerinin ventriküler aritmiler üzerindeki etkisi
Effect of sglt-2 i̇nhibitors on ventricular arrhythmias in low ejection fraction heart failure patients with i̇mplantable cardioverter defibrillators
  1. Tez No: 858764
  2. Yazar: HATİCE VARGELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET KASAPKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Kalp yetersizliği, kalbin yapısal veya fonksiyonel bozukluğu sonucunda doku ve organlara gerekli metabolik ihtiyaçlarını sunamamasından ortaya çıkan klinik bir tablodur. Mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Kalp yetersizliğinde ölümlerin çoğu ani bir şekilde meydana gelir ve çoğunlukla bu duruma hayatı tehdit edici ventriküler aritmiler neden olmaktadır. Bu ventriküler aritmiler kardiyak implante edilen cihazlar ile tedavi edilebileceği gibi medikal tedavi ile de yaşam süresine katkıda bulunulabilir. Günümüzde kalp yetersizliğinde kullanımı giderek yaygınlaşan sodyum glukoz ko-transporter-2 (SGLT-2) inhibitörlerinin majör kardiyovasküler olayları, kardiyovasküler mortaliteyi ve hastaneye yatışları azalttığı bilinmektedir. Bu kapsamlı kardiyoprotektif etkilerinden yola çıkarak ventriküler aritmileri azaltabileceği düşüncesi doğmuştur. Çalışmamızda implante edilebilen kardiyoverter defibrilatörü (ICD) bulunan ejeksiyon fraksiyonu düşük kalp yetersizliği hastalarında SGLT-2 inhibitörlerinin ventriküler aritmiler üzerindeki etkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif ve kesitsel bir çalışmadır. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi kalp yetersizliği polikliniğine Ekim 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında başvuran ardışık 2120 kalp yetersizliği hasta dosyası geriye dönük taranmıştır. Çalışmaya 18 yaş üstü, ejeksiyon fraksiyonu ≤ % 40 olan, ICD'si bulunan, pil kontrolünde ventriküler aritmi nedenli şoklaması olan ve/veya ventriküler aritminin gösterildiği hastalar dahil edilmiştir. Tüm hastaların laboratuvar parametreleri, demografik özellikleri, ilaç kullanımları, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik parametreleri hastane bilişim sistemi kullanılarak kaydedilmiştir. Bulgular: Retrospektif olarak taranan 400 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 57±12 yıl idi. 333'ü (% 83) erkek idi. Hastaların 229'unda (% 57) kalp yetersizliği etyolojisi iskemik kalp hastalığına bağlı iken, 171'inde (% 43) diğer kardiyomiyopatiler idi. Hastaların 330'unda (% 82) ICD, 70'inde (% 18) Kardiyak resenkronizasyon tedavisi defibrilatörlü (CRT-D) var idi. 208'i (% 52) SGLT-2 inhibitörü kullanıyordu. SGLT-2 inhibitörü kullanan grupta dapagliflozin kullananlar 113 (% 54) kişi iken, empagliflozin kullananların sayısı 95(%46) idi. SGLT-2 inhibitörü kullanan grupta QT mesafesi kullanmayan gruba göre daha kısa izlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı saptandı (462±41 iken 473±45; p= 0.011, sırasıyla). Sağ ventrikül (SağV) disfonksiyonu SGLT-2 inhibitörü kullanan grupta daha az oranda görülmüş olup istatistiksel olarak anlamlı saptandı [63(% 30) iken 87 (% 45); p= 0.002, sırasıyla]. SGLT-2 inhibitörü kullanan grupta NT-proBNP değerinin kullanmayan gruba göre anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü [628 (242-1552) iken 1080 (428-3370), sırasıyla]. SGLT-2 inhibitörü alan grupta ventriküler aritmiler anlamlı olarak daha az izlenmiştir [56 (% 27) iken 121 (%63); p:
Özet (Çeviri)
Introduction: Heart failure is a clinical condition that results from the heart's inability to provide the necessary metabolic needs to tissues and organs as a result of structural or functional disorder. It is one of the leading causes of mortality. Most deaths in heart failure occur suddenly and are often caused by life-threatening ventricular arrhythmias. These ventricular arrhythmias can be treated with cardiac implanted devices, and medical treatment can also contribute to life expectancy. Sodium glucose co-transporter-2 (SGLT-2) inhibitors, which are increasingly used in heart failure today, are known to reduce major cardiovascular events, cardiovascular mortality and hospitalizations. Based on these comprehensive cardioprotective effects, it was thought that it could reduce ventricular arrhythmias. In our study, we investigated the effects of SGLT-2 inhibitors on ventricular arrhythmias in heart failure patients with low ejection fraction who had an implantable cardioverter defibrillator (ICD). Materials and Methods: Our study is a cross-sectional and retrospective study. The patients datas of 2120 consecutive heart failure patients who applied to the heart failure outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital between October 2023 and February 2024 were scanned retrospectively. Patients who were over 18 years of age, had a ejection fraction≤ % 40, had an ICD, had a shock due to ventricular arrhythmia under battery control, and/or had ventricular arrhythmia was demonstrated were included in the study. Laboratory parameters, demographic characteristics, medication use, electrocardiographic and echocardiographic parameters of all patients were recorded using the hospital information system. Results: The study included 400 patients retrospectively scanned. The average age of the patients was 57±12 years. 333 (83 %) were male. While the etiology of heart failure was due to ischemic heart disease in 229 (57 %) of the patients, it was other cardiomyopathies in 171 (43 %). 330 (82 %) of the patients had an ICD, and 70 (18%) had a cardiac resynchronization therapy defibrillator (CRT-D). 208 (52 %) were using SGLT-2 inhibitors. In the group using SGLT-2 inhibitors, the number of people using dapagliflozin was 113 (54 %), while the number of people using empagliflozin was 95 (46 %). The QT interval was shorter in the group using SGLT-2 inhibitors than in the group not using it, and it was found to be statistically significant. (462±41 vs. 473±45; p= 0.011, respectively). Right ventricular dysfunction was seen less frequently in the group using SGLT-2 inhibitors and was found to be statistically significant [63 (30 %) vs. 87 (45 %); p= 0.002, respectively It was observed that the NT-proBNP value in the group using SGLT-2 inhibitors was significantly lower than in the group not using it. [628 (242-1552) to 1080 (428-3370), respectively]. Ventricular arrhythmias were observed significantly less in the group receiving SGLT2 inhibitors [56 (27 %) vs. 121 (63 %); p: