Maddi duran varlıkların Türkiye finansal raporlama standartları büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardı ve Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri kapsamında karşılaştırılması
Tangible assets of Turkey financial reporting standartsfinancial reporting standard for large and medium sizedenterprises and general communiques of accountingsystem application comparison of scope
- Tez No: 622498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Maddi duran varlıklar, mal ya da hizmet üretiminde veya arzında kullanılan bir seneden daha uzun sürede kullanımı öngörülen maddi kalemlerdir. İşletme aktiflerinin önemli bir kısmını oluşturan bu varlıklardaki değişim işletmenin finansal durumu ve performansını önemli ölçüde etkiler. Bu açıdan maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesi, değerlemesi, finansal tablolarda sunumu ve açıklanması bilgi kullanıcıları açısından önemlidir. Ülkemizde muhasebe uygulamaları Türkiye Muhasebe Standartları/Türkiye Finansal Raporlama Standartları, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standartları ve Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri doğrultusunda düzenlenmektedir. Bu çalışmada maddi duran varlıkların finansal tablolara alınması, sonraki dönemlerde değerlemesi, finansal tablo dışı bırakılması, finansal tablolarda sunum ve açıklamaları üç uygulamaya göre örnekler ile açıklanarak benzer ve farklı yönler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Property, plant and equipment are the material items that are expected to be used for more than one year in the production or supply of goods or services. The change in these assets constituting a significant part of the operating assets significantly affects the financial position and performance of the entity. In this respect, accounting for tangible fixed assets, valuation, presentation and disclosure in the financial statements are important for users of information. In our country, accounting practices Turkey Accounting/Financial Reporting Standards, Financial Reporting Standard for Large and Medium Sized Enterprises and General Communiques of Accounting System Application are held in accordance. In this study, tangible fixed assets are included in the financial statements, valued in the following periods, excluded from the financial statements, their presentations and explanations in the financial statements are examined with examples according to the three applications and similar and different aspects are put forward.