BOBİ FRS ile e MSUGT/VUK, TMS/TFRS ve KÜMİ FRS'ye göre maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesi: Örnek olay incelemesi
Accounting of tangible fixed assets for BOBİ e MSUGT/VUK, TMS/TFRS ve KÜMİ FRS: A case study
  1. Tez No: 669769
  2. Yazar: MEHMET ABANOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HÜMEYRA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyada ve Türkiye'de muhasebe standartları ile ilgili çalışmalar sürmektedir. Bu çalışmalar akabinde ülkemizde son olarak, bağımsız denetim kapsamında olmayan işletmeler için“Küçük ve Mikro İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı Taslağı”(KÜMİ FRS)“ yayımlanmıştır. KÜMİ FRS'nin yayımlanmasıyla beraber muhasebe sisteminin vergi kanunlarının etkisinden kurtulması ve muhasebe açısından tek ve ortak bir dil oluşturulması amaçlanmıştır. Maddi duran varlıklar, işletmede bir yıldan daha uzun bir süre kullanılacağı tahmin edilen varlıklardır. Maddi duran varlıklar, her işletme için önem taşımaktadır. Çünkü hemen hemen her işletmede maddi duran varlık kalemleri yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında, maddi duran varlıklar konusunda Türkiye'de gerçeğe uygunluk anlayışıyla oluşturulan ”Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS)“, ”Türkiye Muhasebe Standartları ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS)“, ”Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT)“ ve ”Küçük ve Mikro İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı Taslağı“ (KÜMİ FRS)”incelenmiş ve bu dört raporlama çerçevesinin benzer ve farklı yönleri belirlenmeye çalışılmıştır. Maddi duran varlıklar; ilk ölçüm, sonraki ölçüm ve değerleme, amortismanlar ve finansal tablo dışı bırakma olmak üzere dört bölüme ayrılarak incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda muhasebe standartlarının birbirine oldukça yakın olduğu sadece vade farkı ve borçlanma maliyetleri gibi konularda farklılıkların bulunduğu, bazı konularda ise küçük işletmelerin işini kolaylaştırmak amacıyla uygulamada basitleştirmeler yapıldığı görülmüştür. Esas farklılığın muhasebe standartlarıyla MSUGT arasında olduğu tespit edilmiş, KÜMİ FRS'nin tamamen faaliyete geçmesiyle beraber MSUGT'un ortadan kalkacağı ve muhasebede ortak bir dil oluşturulabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on accounting standards are ongoing in the world and in Turkey. Following these studies, The Financial Reporting Standard for Small and Micro Enterprises Draft (KUMI FRS) was published in our country for enterprises that are not covered by independent audit. With the publication of KUMI FRS, it is aimed to get rid of the impact of tax laws of the accounting system and to create a single and common language in terms of accounting. Tangible fixed assets are assets that are expected to be used in the business for more than one year. Tangible fixed assets are important for every business. Because there are tangible fixed asset items in almost every business. Within this study, The Turkish Accounting Standards and Financial Reporting Standards (TMS/TFRS), Financial Reporting Standard for Large and Medium-sized Entities (BOBI FRS), General Communique on Accounting System Application (MSUGT) and Financial Reporting Standard for Small and Micro Enterprises (KUMI FRS), which have been created with the understanding of fairness for tangible fixed assets in Turkey, have been examined and tried to determine the similar and different aspects of these four reporting frameworks. Tangible fixed assets are analyzed in four parts: initial recognition, revaluation, depreciation and derecognition. As a result of this examination, it was seen that the accounting standards were quite close to each other, but there were differences in matters such as maturity difference and borrowing costs, and some simplifications were made in order to facilitate the work of small businesses. It has been concluded that the main difference is determined between accounting standards and MSUGT, and with the full activation of KUMI FRS, MSUGT will disappear and a common language in accounting can be established.