Diş çürüğü saptanan 0-18 yaş arası hastalarda risk faktörlerinin saptanması açısından anemi, hipotiroidi, vitamin D ve çinko eksikliğinin diş çürüğü ile ilişkisinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between anemia, hypothyroidism, vitamin d and zinc deficiency with tooth decay in the determination of risk factors in patients 0-18 years old
- Tez No: 622506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Çocuk hastalarda diş çürüğü oluşumunda etkili risk faktörlerinin belirlenmesi, sosyodemografik veriler, bebek beslenmesi, anemi, hipotiroidi ile D vitamini, kalsiyum, fosfor ve çinko eksikliğinin diş çürüğü ile ilişkisini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 0-18 yaş arası diş çürüğü saptanan 40 hasta ve diş çürüğü olmayan 38 çocuk kontrol grubu olarak alındı. Çalışmaya alınan tüm çocukların ailesi ile birebir görüşme yapılarak; sosyo-ekonomik durum, beslenme, ağız hijyeni alışkanlıkları ve çocukluk çağında diş ile ilgili özgeçmiş bilgisi ve çocukluk çağında kullanılan vitamin, mineral ve ilaç bilgilerinin sorulduğu 23 soruluk bir anket formu dolduruldu. Pediatrik diş hekimi tarafından çocuklar muayene edilerek DMFS ve dfs indeksleri belirlendi. Hastalardan ferritin, demir, total demir bağlama kapasitesi, TSH, Ft4, vitamin D, B12, folik asit, fosfor ve çinko düzeyleri bakıldı. Elde edilen veriler NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Sosyodemografik veriler yaş, cinsiyet, tartı, boy, BMİ (Vucut kitle indeksi), ebeynlerin meslek ve eğitim düzeyleri, ailenin gelir düzeyleri açısından her iki grup arasında fark saptanmadı(p>0.05). Çocukların bebeklik döneminde ilk diş çıkarma yaşı ve bireylerinin diş fırçalamada çocuklara yardımcı olma durumları, bebeklikte biberon kullanım oranı ve biberon kullanım süresi, bebeklikte emzik kullanma süresi, çocukların beslenmesinde yoğurt, süt, peynir kullanımı oranı, D vit 3 damla, multivitamin ve demir şurupları kullanma, çocuklarda demir eksikliği anemisi, hipotiroidi görülme oranı, D vitamini, kalsiyum, magnezyum ve B12 vitamini düzeyleri açısından bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to identify the risk factors effective in dental caries in pediatric patients and to determine the relationship between dental caries and sociodemographic data, infant nutrition, anemia, hypothyroidism and vitamin D, calcium, phosphorus and zinc deficiency. Methods: Forty patients with dental caries and 38 children without dental caries in the 0- 18 age group were included in the study. One-to-one interviews were carried out with parents of all children included in the study to fill in a questionnaire of 23 items that collects information about socioeconomic status, nutrition, oral hygiene habits and childhood dental history and vitamins and minerals administered in childhood. Children were examined by a pediatric dentist, and their DMFS and DFS indexes were determined. Ferritin, iron, total iron binding capacity, TSH, Ft4, vitamin D, B12, folic acid, phosphorus and zinc levels of the patients were measured. The data obtained were analyzed with NCSS (Number Cruncher Statistical System 2007) (Kaysville, Utah, USA). Results: There was no difference between two groups in terms of sociodemographic data, age, gender, weight, height, BMI (body mass index), education levels and employment statuses of parents and income level of the family (p>0.05). There were no significant difference between the children in terms of initial teething age and the status of assisting children in brushing their teeth, rate and duration of bottle-feeding in infancy, duration of pacifier use in infancy, the rate of use of yogurt, milk, cheese in the children's diet, administration of D vit 3 drops, multivitamins and ferrum syrups, iron deficiency anemia in children and hypothyroidism rate, vitamin D, calcium, magnesium and vitamin B12 levels (p>0.05).