Drenaj uygulanan plevral efüzyonlu hastalarda nüksü ve kimyasal plöredezis başarısını etkileyen faktörler
The factors effecting the success of chemical pleurodesis in patients who had recurrent pleural effusions
  1. Tez No: 622623
  2. Yazar: NURLAN ALIZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMİL KAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Benign ve malign plevra efüzyonları, toraks içi veya dışı bir çok hastalığın bir sonucu ya da komplikasyonu olarak sıkça karşımıza çıkan klinik bir durumdur. Plevral efüzyonlarının ülkemizde en sık nedenleri, malignite, konjestif kalp yetmezliği, pnömoni ve tüberkülozdur. Tekrarlayan ve nedeni tam olarak tedavi edilemeyen plevral efüz-yonlarda kateter,tüp torakostomi ve videotorakoskopi etkin tedavi yöntemleridir. Çalışmamızda semptomatik , malign ya da tekrarlayan plevral efüzyonlarda talk süs-pansiyonu ile yapılan kimyasal plöredezis başarısını ve başarıyı etkileyen faktörleri bulmayı amaçladık. Çalışmaya Şubat 2012- Eylül 2016 tarihleri arasında benign ve malign plevral efüzyon tanısıyla kateter torakostomi yardımıyla drenaj işlemi yapılmış ve /veya talk plöredezis işlemi uygulanmış olan 213 hasta prospektif olarak dahil edildi. Hastaların 113'ü erkek(%53.1) ,100'ü (%46.9) kadın idi. Yaş ortalaması 59,58 ±15,27 (18-91) olarak bulundu. Çalışmaya alınan 213 hastadan 101'ine(%47.4) 4 veya 8gr steril talk süspansiyonu ile plöredezis işlemi uygulan-dı.Toplam 101 hastadan 83'ünde (%82.2) başarı sağlandı,18(%17.8) hastada başarısız oldu. Plevra proteinin serum proteinlerinin oranı, efüzyonun masif olması ,bilateral talk uygu-lanması, talk miktarı, toplam drenaj miktarının yüksek olması, drenajın kışın yapılması ,ikinci ya da üçüncü kez plörodezis yapılması plörodezis başarısını olumlu etkileyen faktörler olarak bu-lundu. Sonuç olarak, plöredezis yapılacak hastalarda özellikle yüksek miktarda drenaj sapta-nıyor ise, daha fazla talk uygulaması ile plöredezis başarısını arttırmak, düşük drenajı olan hasta-ları ise, günübirlik tedavi ile takip ederek yatış gerekmeksizin plevra sıvısının yönetimini yap-mak mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Pleural effusions are a clinical condition that arises as a complication or a sign of benign and malignant intrathoracic or extrathoracic diseases. Congestive heart failure, pneumonia and malignancy are the leading causes of pleural effusions in the United States, while malignancy, congestive heart failure, pneumonia and tu-berculosis are main reasons of pleural effusions in Turkey. Talc pleurodesis is an effective method for the treatment of symptomatic and recurrent pleural effusions by catheter, tube tho-racostomy and videothoracoscopy. In our study, we aimed to find the success rates of chemical pleurodesis with talc suspension in symptomatic, exudative recurrent benign malignant pleural effusions. We also aimed to analyze the factor affecting the success of pleurodesis A total of 213 patients with benign and malignant pleural effusion were treated with catheter thoracostomy between February 2012 and September 2016. The patients were prospec-tively recorded and retrospectively analyzed .One hundred thirteen (53.1%) patients were male and 100(46.9%) were female. The mean age was 59.58 ± 15.27 (18-91)years . Of 213 patients, 101(47.4%) were treated with 4-8 gr sterile talc suspension with pleurodesis. Of the 101 pa-tients, 83 (82.2%) pleurodesis was achieved successfully (without recurrent pleural effusion) while 18 (17.8%) patients developed pleural effusion again. Factors affecting the success of pleurodesis included the ratio of low pleura-to-serum protein, absence of massive effusion, unilateral talc application 8 gr of talc usage, low total drainage volume, drainage during summer and unilateral drainage site.