Erken yaşta yabancı dil eğitiminde masalların dil becerilerine etkileri
The effects of fairy tales on language skills in foreign language education at an early age
  1. Tez No: 622624
  2. Yazar: DİDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER SEYHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmada, dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşan, hatta zorunlu hale gelen erken yaşta yabancı dil eğitiminde kullanılan masalların, çocuğun dil becerilerine yaptığı etkilerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amacı temellendirebilmek için, yabancı dilin önemi, erken yaşta yabancı dil eğitiminin gerekliliği ve erken yaşta yabancı dil eğitiminde masal kullanımının önemine ilişkin alan yazını taranmış, 2015-2016, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında Edirne il merkezinde bulunan 23 devlet, 2 si özel okul olmak üzere toplam 25 ilkokulda görev yapan 32 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması kullanılan bu çalışmada veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. İçerik analizinde, Nvivo 11 nitel veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerden elde edilen verilerin analizi sonucunda erken yaşta yabancı dil eğitiminde masal kullanımının, çocukların dil becerilerinin gelişimine olumlu yönde etki ettiğine, dikkat çekici ve eğlenceli olması nedeniyle çocukların yabancı dil derslerine ilgilerinin artmasını sağladığına, kültürlerarasılık bağlamında da masalların önemli olduğuna dair sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this survey, it is aimed to determine the effects of fairy tales used in foreign language education at an early age that is increasingly common in our country and in the world even that is becoming mandatory, on child's language skills. In order to be able to base this aim, the literature on the importance of foreign language, the necessity of foreign language education at an early age and the importance of using fairy tales in foreign language education at early age is analysed. Via semi-structured interview form, interviews were held with 32 teachers who worked in 23 state and 2 private in totally 25 primary schools in Edirne city centre during 2015-2016, 2016-2017 academic years. In this study, which is used case study, one of the qualitative research methods, the data were analysed by the content analysis method. In the process of content analysis, NVİVO 11, Qualitative Data Analysis Program, is used. As a result of analysing of data of teachers at this research, it has been found that the using of fairy tales in foreign language education at an early age, promotes children's interest because of the fact that fairy tales are remarkable and interesting and also fairy tales are important in the context of interculturalism.