Güncel masal kitaplarında metropol yaşamı
Metropolis life in contemporary fairy tales
- Tez No: 622729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Administration, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Masalkitapları; kimi zaman gerçekçi, öğüt veren,kimi zaman olağan üstü olan ve doğaüstü canlılara yer verilen, yazı diline aktarıldıktan sonra bol resimli hale getirilen bir yazınsal türdür. Güncel masallarla birlikte günlük yaşamı anlatan ve birçok insanın yaşamını devam ettirdiği metropol kentler, yoğun bir yaşam alanı bütünüdür.Bu çalışmada''Güncel Masal Kitaplarında Metropol Yaşamı'' araştırılarak örneklerle incelenmesi amaçlanmıştır.Bireyin, yaşam alanı olan bu yerleri tanıması ve bilgi sahibi olduğu bu yaşam alanı hakkında ilk eğitimi sağlayan masal kitaplarına önemli bir görev düşmektedir. Metropol kentlerde yetişen bireylerin çevresi hakkındaki eğitim ve küresel problemlere yaşam alanlarında sunacakları çözüm, sosyal farkındalık yaratma, çevresini tanıyarak yardımlaşma duygusunu tekrar aşılama işlevi olarak önem teşkil etmektedir. İki ana başlık altında toplanan bu çalışmanın birinci bölümde; masal kitaplarının genel anlamda tanımlanması, metropol yaşamının kısa tarihçesinin zaman içerisindeki gelişimi ile ele alınmıştır. İkinci kısımda ise, metropol ve metropol yaşamını konu alan kitaplar alt başlıklara ayrılarak metropol kültürü teması ele alınmış ve örneklerle konunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda yayınlanan masal kitaplarının literatürlerde aranmasıyla başlayan araştırmada; masal kitaplarından faydalanılmıştır. Bu çalışmada''Güncel Masal Kitaplarında Metropol Yaşamı''konusunda varılan yargı ise sonuç bölümünde belirtilmiştir. Bu kazanımları sağlayan güncel masal kitapları hakkında yapılan inceleme, metropol kültürünün güncel masal kitaplarına görsel ve içerik bazında ayrılarak incelenmesi hedeflenmiştir. Anahtar Kelimeler : Masal, Metropol
Özet (Çeviri)
Fairy tale is a literary type that is sometimes realist, advisor and sometimes extraordinary and includes marvelous living creatures, rendered into lots of illustrations after textualizing. Metropolis cities that a lot of people lives in and describes daily life with contemporary fairy tales, are intense living spaces. In this study, it is aimed to review with examples ''Metropolis Life in Contemporary Fairy Tales'' by researching. For introduction of these places that are living spaces to a person and giving the first education about this living space that she/he has some information about it, fairy tales has an important duty. The education related to the environment of the person grown up metropolis cities and the solution offered for global problems in living areas, have importance as a instilment function of the feeling of creating social awareness and cooperating by knowing the environment.In the first section of this study that collected under two titles, the description of the fairy tale generally and short history of the metropolis life and improvement in time is discussed. In the second section, it is aimed to discuss metropolis culture contact by separating the books subjected metropolis and metropolis life into subtitles and to improve the subject with the examples. In the study that started by researching the fairy tales published in this context in literature, fairy tales were benefited. In this research, the result of the subject ''Metropolitan Life in Contemporary Fairy Tales '' is identified at the end of the conclusion. The research made about the contemporary fairy tales which providing these achievements is aimed to research contemporary fairy tales of the metropolitan culture divided into the basis of visual and content. Key Words : Fairly tale, Metropolis