Kişisel mitolojiler
Personal mythologies
- Tez No: 174988
- Danışmanlar: PROF. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Kişisel Mitolojiler”adlı tez çalışması; okuduklarım, gördüklerim ve duyduklarımla oluşan imgelerle, kişisel hikâyenin betimlenmesine dair anlatım biçimlerine gönderme yapan yazıların ve içsel ifadeye dayalı resimlerin disiplinler arası bir bakış açısıyla görsel, işitsel ve yazıya ait öğeleri bir arada sunmak üzerine kurulmuştur. Olguların, kavramların, kişiselleşmesi ve aklımızda imgeye dönüşme biçimlerinden yola çıkıp öznel olanın sanatta değiş-tokuşu araştırılırken, eşzamanlı hissetme biçimleri ve sanat yapıtlarım kendi yaşamımız içinde konumlandırarak yaptığımız uyarlamalar üzerinde de durulmak istenmiştir. Sanat Eseri Çalışması Raporunun giriş bölümünde; kişisel mitolojilerin tanımı, günümüzde mitosun kazandığı anlam; sanat eserinin öznelliği, gerçekliğin göreceliliği konularından ve tezim kapsamında yaptığım çalışmalardan genel olarak bahsedilmiştir. 'Kişisel Mitolojiler' başlıklı birinci bölümde, mitin kişisel anlatı modeline dönüşerek 'efsaneleşen kavram veya kişi' anlamında kullanılışından; hikâyenin vazgeçilmezliği ve güzümüz sanatı içindeki yeri, metinler-arasılık, iç dünyamızı hikayeleştirmek konularından bahsedilmiştir. 'Hikayeyi Anlatmanın Farklı Yöntemleri', 'Hikâyeler Değiş Tokuş Edilmek Üzere Vardır', 'Yaratılar İç Dünyamızın Taklitleridir', 'İçimizdeki Masala Dönüş Ve Yalnızlık', 'Otobiyografi ve Oto-Portre', 'Yaşamın Masalsı Betimlenişi ve Ingeborg Bachmann' bölümlerinde sanat tarihinden ve güncel sanattan; resim, sinema ve edebiyat alanlarında eserler vermiş sanatçıların konuya bakışı ve eserleri, kendi resim çalışmalarımdan da örneklerle birlikte sunulmuştur. 'Sodade' adlı bölümde ise resimlerimdeki arayışlarıma değinilmiştir. İkinci bölümde 'Kişisel Mitolojiler Konusunda Yapılan Çalışmalar' başlığı altında, 'Resmin Yazıya- Yazının Resme Dönüşebilirliği Üzerine' adlı bölümde, öznel anlatım biçimlerinin kişiye ait imgelerle ve mitlerle kompozisyonlaşması amacıyla yapılan çalışmalar, yazı ve resimde eşzamanlılık, görüntü, müzik ve yazıyı beraber kullanmak ve aralarındaki etkileşim ve tezde izlenen yöntemle ilgili düşüncelere yer verilmiştir.“Öz yaratım için güvenli bir sözcük dükkanı”adlı bölümde ise tez kapsamında yazılan üç kitapta izlenen anlatım biçimleri, kitapların içerikleri üzerinde durulmuştur. Aynı bölümde“Parfüm”,“Akrobat”ve 'Resmi Mektuplar' kitaplarından metin örnekleri yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise kişisel mitolojiler konusuna dair bakış açısı ve yapılan çalışmalarla ulaşılan sonuçlar ve konunun süreç içinde başkalaşan halleri üzerine düşünceler ifade edilmiştir. Ek 1 de ana metinde, resimlerde ve yazılarda kullanılan imgelerin sözlük anlamlarına dair yapılan 'sözlük çalışması' yer almaktadır. Bu bölümde yer alan her sözcük yaşamıma değgindir ve resimlerimde sembolize ederek kullandığım imgeleri, kişisel mitlere işaret eden fetiş nesneleri tanımlar. Anahtar Sözcükler Mitoloji, mit, masal, anekdot, temsil, kişisel, anlatı, kurgu, masalsı, geçmiş.
Özet (Çeviri)
The thesis work called“Personal Mythologies”; with the images to be formed through the things I read, I saw and I heard, and the writings referring to the personal story's description and the pictures based on internal description, is established in order to present the visual, auditory and written elements together with an interdisciplinary perspective. Starting from the personification of the facts, concepts and their forms of turning into images in our mind and while the subjective thing's exchange is explored; the adjustments that we do by positioning the concurrent feeling types and the art works in our life are also aimed to be emphasized. In the introduction part of the Art Work Practice Report; the themes such as personal myths' definition, the mythos' gained meaning today; subjectiveness of the artwork, reality's actuality and the works that I realized in the scope of my thesis are generally being mentioned. In the first part titled“Personal Mythologies”, the myth's usage in the meaning of“myth concept or person”by being transformed to personal expression model; story's indispensability and its place in today's art, intertextuality, narrating our internal life are the main themes. In the parts,“Different Methods of Storytelling”,“The Stories are for exchange”,“Creations are the Reproduction of our Internal World”,“Turning back to the tale in ourselves and Loneliness”,“Autobiography and Auto-Portrait”,“Definition of Life as Tales and Ingeborg Bachmann”, examples from art history and contemporary art; from the artists point of view and works in the field of art, cinema and literature along with the examples from my painting works are being presented. In the part called“Sodade”, the pursuits in my paintings are being referred. In the second part under the title“Works on personal mythologies”, in the part“Art's turning to Writing- Writing's to Art”, the thoughts about the works for the purpose of the private narrative forms to become in composition with the personal images and myths, synchronicity in writing and art, making use of vision, music an writing together and their interaction between them, and the method followed in the thesis are given place. In the part called“A secure word shop for the self-creation”, the forms of narration followed in the three books of the thesis, and the content of the books are being stressed. In the same part, extracts from the books“Perfume”,“Acrobat”and“Official Letters”are present. In the final part, the thought on the perspective towards personal myths and the results reached by the works done, and the stages of the subject metamorphosing in the process. In the main text of the Appendix 1,“dictionary work”(glossary) done about the dictionary meanings of the images used in the pictures and writings are figured. Every word in this part is from my life, and they define the images and the fetish objects pointing at the personal myths that I used in my paintings by symbolizing. Key Words Mythology, Myth, Tale, Anecdote, Representation, Personal, Narration, Fiction, Story-like, Background.