Glutaminin bilateral karotis oklüzyonu ile serebral iskemi oluşturulan sıçanlarda serebral iskemiye karşı koruyucu etkisinin araştırılması
İnvestigation of protective effect of glutamine against cerebral ischemia created with bilateral carotid occlusion in rats
- Tez No: 622783
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BOZBUĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Beyin iskemisi dünyada yetişkin dönemde meydana gelen sakatlıkların ve ölümlerin en yaygın nedenlerinden biridir. İskemi seçilmiş bir beyin bölgesine veya tüm beyine yayılabilen kritik bir eşikteki serebral kan akımında meydana gelen azalma olarak tanımlanmaktadır . Glutamin yarı esansiyel aminoasit olup bir kaç mekanizma ile dokuda iskemi-reperfüzyon hasarını azalttığı yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır. Biz bu çalışmada bilateral karotis oklüzyonu ile serebral iskemi-reperfüzyon oluşturulan sıçanlarda glutaminin serebral hasara karşı koruyucu etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada ortalama ağırlıkları 200-400 gr olan 18 adet Wistar Albino cinsi sıçan rastgele 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubu(n=6) sıçanlara sadece deri altı kesi yapıldı. İskemi-reperfüzyon (İR) grubu (n=6) sıçanlarda bilateral common karotis arterler 20 dk süreyle klemplenerek iskemi oluşturuldu, sonra klempler kaldırılarak 24 saat reperfüzyon yapıldı. İskemi-reperfüzyon (İR)+tedavi (n=6) grubu sıçanlara intrperitoneal olarak 1 gr/kg glutamin iskemiden 72 saat ve 30 dk önce 2 kere uygulandı, sonra karotis okluzyonu ile iskemi oluşturuldu ve 24 saat reperfüzyon yapıldı. Tüm sıçanlar 24 saat sonra sakrifiye edilerek beyin dokusu çıkarıldı, sağ ve sol hemisfere ayrılarak biyokimya ve patoloji labaratuvarına incelemeye gönderildi. Beyin dokusunda biyokimyasal olarak oksidan parametrelerden malondialdehid (MDA), proteinlerin ileri oksidasyon ürünleri (AOPP), reaktif oksijen türleri (ROS), antioksidan parametrelerden ise süperoksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), antioksidan kapasite (FRAP) ve glutatyon (GSH) düzeylerine bakıldı. Histapatolojik incelemede beyin dokusu hematoksilen-eozinle boyanarak iskemik hücre hasarı bulguları - 'kırmızı nöron', spongiosis(hasarlanan nöronlar etrafında toplanan oligodendrositler) ve sateliosis (nöropilde süngerimsi ayrışma) değerlendirildi. Gruplarda ölçümlerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü ANOVA (post hoc LSD) testi kullanıldı. Bulgular: Histopatolojik bulguların değerleri incelendiğinde, İR grubunda 'kırmızı nöron', sateliosis ve spongiosis düzeyleri kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca İR+Tedavi grubunda kırmızı nöron ve Spongiosis düzeyleri kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Biyokimyasal incelemede İR grubunda MDA ve FRAP düzeyleri, kontrol ve İR+tedavi gruplarından anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Diğer biyokimyasal parametrelerde istatistiksel anlamlılık bulunamamıştır. Sonuç: Sonuç olarak, İR grubunda beyin dokusunda iskemi- reperfüzyon hasarı oluştuğunu ve glutamin tedavisinin bu hasara karşı koruyucu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective: Brain ischemia is one of the most common causes of adulthood injuries and deaths in the world. Ischemia is defined as a decline in cerebral blood flow at a critical threshold that can occur in a selected brain region or can be spread throughout the brain. Glutamine is a semi-essential amino acid and has been proven in several studies to reduce ischemia-reperfusion injury in the tissue. In this study, we aimed to investigate the protective effect of glutamine against cerebral injury in rats with cerebral ischemia-reperfusion created with bilateral carotid occlusion. Materials and Methods: In this study, 18 Wistar Albino rats with average weights of 200-400 grams were divided randomly into 3 groups. In the control group (n = 6) of rats, only subcutaneous incisions were made. For the ischemia-reperfusion(IR) group (n = 6) of rats, ischemia is induced by clamping common carotid arteries bilaterally for 20 minutes, then the clamps were removed and reperfusion was provided for 24 hours. Ischemia-reperfusion(IR) + treatment (n = 6) group of rats were administered twice with intraperitoneal 1 gr/kg of glutamine - both before 72 hours and 30 minutes of ischemia, then ischemia is created with carotid occlusion and after that reperfusion is obtained for 24 hours. All rats were sacrificed after 24 hours and brain tissues were removed, right and left hemispheres were separated and sent to the biochemistry and pathology laboratory for examination. Biochemically oxidative parameters of the brain including malondialdehyde (MDA), advanced oxidation products of proteins (AOPP), reactive oxygen species (ROS), antioxidant parameters such as superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), antioxidant capacity (FRAP) and glutathione (GSH) levels were measured. In the histopathological examination of the brain tissue hematoxylin-eosin staining of ischemic cell damage - 'red neuron', spongiosis (oligodendrocytes collected around damaged neurons) and sateliosis (neuritic spongiformis decomposition) were seen. A one-way ANOVA (post hoc LSD) test was used to compare the measures in the groups. Result: When the values of the histopathological findings were examined, 'red neurons', sateliosis and spongiosis levels in the IR group were found significantly higher than the control group. In addition, red neurons and spongiosis levels in the IR + Treatment group were significantly higher than the control group. In the biochemical examination, MDA and FRAP levels in the IR group were found significantly higher than the control and IR + treatment groups. No statistical significance was found in other biochemical parameters. Conclusion: In conclusion, we can say that in IR group there is ischemia-reperfusion injury in brain tissues and that glutamine treatment is protective against this injury.