Pilonidal sinüs ameliyatı olan hastalara gordon'un fonksiyonel sağlık örüntülerine göre verilen taburculuk eğitiminin etkisi
Pthe effect of discharge training provided to patients who underwent pilonidal sinus surgery on gordon's functional health patterns
  1. Tez No: 622795
  2. Yazar: NACİYE ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKANSEL, DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, pilonidal sinüs ameliyatı geçiren teknik olarak primer kapatma yöntemi kullanılan hastalara verilen taburculuk eğitiminin Gordon'un Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri'ne (FSÖ), etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini toplam 70 hasta (35 müdahale grubu, 35 kontrol grubu)oluşturdu. Çalışmada verilerin analizinde yüzde, ortalama ki-kare testi, Mann Whitney U Testi ile ANOVA testi kullanıldı. Her iki grubun özellikler açısından benzer olduğu belirlendi. Müdahale gruba verilen eğitimin FSÖ'de yer alan parametrelere etkisi değerlendirildiğinde; sağlığı algılama ile ilgili parametrelerde hastaların tıbbi yardım istemeleri gereken durumları bilmede 1. görüşmede gruplar arasında farkın anlamlı olduğu(p=0.000);kontrol grubunun ameliyat sonrası beslenmesinde değişiklik yaptığı, 1. ve 2. görüşmede gruplar arasında farkın anlamlı olduğu ( p0.05) ancak baş etme ve stres ile ilgili parametrede müdahale grubunun stresle baş etme yönetmelerinin kontrol grubundaki hastalardan 1.
Özet (Çeviri)
This study was conducted experimentally to determine the effect of discharge training provided to patients who underwent pilonidal sinus surgery using the primary closure technique on Gordon's Functional Health Patterns (FHP). The sample of the study consisted of 70 patients (intervention group of 35 subjects, control group of 35 subjects). In the study, percentage, mean, chi-square test, Mann Whitney U test and ANOVA test were used in the analysis of the data. Both groups were found to be similar in terms of characteristics.