Obez kadınlarda OGTT esnasında leptin düzeyleri
Leptin levels in obese women during OGTT
  1. Tez No: 622809
  2. Yazar: ÇİĞDEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: UZMAN YÜKSEL KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Leptin ob geni tarafından yağ dokuda üretilen 146 aminoasitten oluşmuş nonglikolize bir peptiddir. Dolaşımdaki leptin etkileri santral sinir sisteminde nöopepdif Y'i (NPY) baskılayarak gösterir. Leptin iştah azalmasını ve enerji kullanımının artmasını sağlayarak vücut yağ kitlesi üzerine etki etmektedir. Kilo kaybıyla leptin arasındaki orantısız ilişki leptin regülasyonunda vücut yağ oranın dışında faktörlerin de etkili olduğunu göstermektedir. Açlık ve yemek alımı serum leptin seviyelerini etkilemektedir. Akut glukoz verilmesinin leptin düzeyinde yaptığı değişiklikleri test etmek amacıyla 34 obez 16 kontrolden oluşan çalışma grubuna 75 g. glukoz ile OGTT testi uygulandı. Obez hasta grubunun glukoz değerleri WHO kriterlerine göre incelendikten sonra IGT ve Obez olmaz üzere iki grupta incelendi. OGTT esnasında hastalardan alınan kan örneklerinin hepsinde glukoz ve insülin tayini yapılırken leptin tayinin 0. Ve 120 dk'da yapıldı. 12 obez hastadan oluşan (VKI= 33 ± 4 kg/m2) leptin düzeyleri 59.8 ±35.7ng/ml iken 22 kişiden oluşan obez grubunun (VKİ=38,5 ±7.4 kg/m2) 69.67 ±22.5ng/ml iken 16 kadından oluşan kontrol grubunun (VKİ0 22.8 ±2.6kg/m2) leptin düzeyi 26.6 ± 20.2 ng/ml idi. Gruplar arasında leptin düzeyleri arasından anlamlı fark bulunurken (p0.05). Tüm gruplarda glukoza yanıt olarak leptin düzeylerinde anlamlı değişiklik olmamıştır (p>0.05). Tüm gruplarda leptin düzeyi ile VKİ arasında pozitif bir korelasyon görülürken ISI ile negatif korelasyon görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leptin is a nonglycolyzed peptide, made of 146 amino acids, that is produced by ob gene in fat tissue. Leptin in circulation shows its effects by inhibiting the Neuropeptide Y irı central nervous system. Leptin shows its effects on body fat mass by decreasing appetite and increasing energy usage. Because of the unproportional relation between the leptin levels and weight loss, there rnust be some other factors other than body fat mass in the regulation of leptin levels. Starving and feeding have an influence on the serum leptin levels. To show the changes of the leptin levels after acute glucose administration, 75 gr. glucose was applied for oral glucose tolerance test (OGTT) to study group, made of 34 obese patients, and 16 women for control. After the glucose levels of the obese group were examined according to the World Health Organization (WHO) criteria, they are divided into two groups namely intermediate glucose tolerance (IGT) and obese. The blood samples drawn during OGTT were examined for glucose and insulin levels, whereas the leptin levels were examined on O. min and 120. min. The IGT group, made of 12 obese patients (BMI: 33,3±7,4 kg/m2) had a leptin level of 59,8±35,7 ng/ml; whereas the obese group, including 22 obese patients (BMI: 38,5±4,0 kg/m2) had a leptin level of 69,67±22,5 ng/ml; and the leptin level was measured as 26,6±20,2 ng/ml in the control group, having 16 women (BMI: 22,8±1,6 kg/m2). There was a statistical signifıcance between the leptin levels of all three groups (p0.05). There was no signifıcant response of leptin levels after acute glucose administration in all three groups (p>0.05). While there was a positive correlation between leptin levels and body mass index, the correlation was negative between leptin levels and ISI.