Obez, diabetik ve nonobez nondiabetik olgularda antropometrik ölçümler ile hormon düzeyleri ve diabetiklerde kronik dejeneratif komplikasyonlarda serum leptin düzeylerinin ilişkisi
The Relations between serum leptin levels and anthropometric measurements and hormon levels and chronic degenerative complications of diabetics in obese, diabetic and nonobese non diabetic cases
- Tez No: 88524
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
8. ÖZET Amaç: Nondiabetik obez, diabetik ve nonobez-nondiabetik kontrol grubunda çeşitli antropometrik ölçümlerle serum lipid, bazı hormonlar ve leptin düzeylerinin gruplar arasında ve grup içindeki ilişkilerini araştırmak amacıyla bu araştırma yapıldı. Olgular ve metod: Çalışmaya alman toplam 149 kişi nondiabetik obez, diabetik ve nonobez nondiabetik kontrol grubu olarak ayrıldı. Obez olgular kendi arasında hafif, orta ve ağır olarak diabetikler de yeni tanı konulan ve oral antidiabetik kullanan eski diabetikler olarak ayrıldı. Olguların tümünün boy, kilo, bel, kalça ve ayak bileği ölçümleri yapılarak BKİ ve BKO hesaplandı. Ayrıca biseps, triseps, suprailiak ve subskapular deri kıvrım kalınlıkları ölçülerek standart tablodan VYY'leri bulundu. Çalışmaya alınanların kan basınçları ölçüldü. Labaratuvar incelemeleriyle serum lipid düzeyleri, açlık kan şekerleri, tiroid hormonları, TSH, kortizol, ACTH, GH, erkeklerde total ve serbest testosteron postmenapozal kadınlarda östrojen, progesteron, FSH, LH ve leptin düzeyleri çalışıldı. Obez ve kontrol grubunda OGTT yapılarak glukoz metabolizmaları, diabetiklerde ise HbAlc ve fruktozamin ölçümleri ile metabolik durumları araştırıldı ve kronik dejeneratif komplikasyonlar değerlendirildi. Sonuç: Obezitenin artmış dereceleriyle insülin ve kan basınçlarının arttığı, diabetiklerin BKO'nın kontrol grubundan fazla olduğu, obezlerdeki BKO ile total kolesterol ve LDL düzeylerinin ilişkili olduğu, android obez kadınlarda total kolesterol, LDL, TG ve kortizol düzeylerinin arttığı ve obez erkeklerde serbest testosteronun azaldığı bulundu. Serum leptin düzeyleri obezite derecesiyle ve antropometrik ölçümlerle pozitif ilişkili bulundu. Kadınlarda leptin düzeyleri erkeklerden oldukça yüksek bulunmasına rağmen ilerleyen yaşla leptin düzeyleri arasında ilişki bulunmadı. Postmenapozal obez kadınlarda menapoz leptin ilişkisi bulunmazken diabetiklerde istatistiksel anlamlı olmayan leptin düşüklüğü olduğu saptandı. Leptin'in insülin ile pozitif serbest T 4 negatif ilişkili bulunması dışında diğer hormonlarla arasında ilişkisi bulunmadı. Serum leptin düzeyi sistolik ve diastolik kan basınçları ile oldukça kuvvetli pozitif ilişkili bulundu. 66
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The relations between serum leptin levels and anthropometric measurements and hormon levels and choronic degenerative complications of diabetics in obese, diabetic and nonobese nondiabetic cases. Intraduction: This study is performed in order to investigate the relations between several anthropometric measurements and serum lipids, some hormones and serum leptin levels of the nondiabetic obese, diabetic and nondiabetic nonobese control groups. Cases and methods : A total of 149 cases were divided as nondiabetic obese, diabetic and nondiabetic nonobese control groups. The obese cases were classified as mild, moderete and severe obese. The diabetic cases were grouped as those diagnosed recently and old diabetics on oral antidiabetic agents. The weight, height and waist, hip and ankle circumperences were measured and BMI and WHR as values were calculated. In all cases biceps, triceps, suprailiac and subscapular skinfold measurements were performed and body fat percentages were found comparing standard tables; and blood pressure were measured ; serum lipid levels, fasting blood glucose, thyroid hormons, TSH, Cortisol, ACTH, GH and leptin levels, total and free testosteron in male, estrogen, progesteron, FSH, LH levels in postmenaposal fameles were determined. In obese and control groups OGTT was used to determine glucose metabolism, and in diabetic group HbAlc and fructosamin levels were used to define metabolic control state and chronic degenerative complications were evaluated. Resuls : It was found that insulin levels and blood pressure elevated with increased obesity grade and WHR' s of diabetic were more than those of control group. Also WHR of obese cases were positively correlated with the levels of total colesterol and LDL; total colesterol, LDL, TG and Cortisol levels were increased in android type obese women, and free testosteron were decreased in obese males. Serum leptin levels were found to be positively correlated with the grade of obesity and anthropometric measurements. Leptin levels were higher in females comparing to males, but leptin levels were not correlated with increasing age. There were no relations between serum leptin levels and serum hormone levels except positive with insulin and negative correlation with free T 4 levels. Serum leptin levels were found to be strongly positively correlated with systolic and diastolic blood pressure. 67