Klinik enterokok suşlarında crıspr-cas immun sistemi ve virülans faktörlerinin dağılımı
The distribution of crispr-cas immune system and virulantic factors in clinical enterococcine structures
- Tez No: 622819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde klinik olarak önemli patojen bakterilerin kontrol altına alınabilmesi ve önlenmesi için bakterilerin patojenezi ve stratejileri ile ilgili araştırmaların yapılması çok önemlidir. Enterokokların virulansında, patojenite adaları ve plazmidlerce kodlanan virulans genleri rol oynar. Son çalışmalar, enterokok virülansını, enterokok yüzey proteini (esp), hyaluronidaz (hyl), seks feromonu (cob), serin proteaz (sprE), E. faecalis regülatörü (fsrB), jelatinaz üretimi (gelE) ve biyofilm oluşumu gibi virulans faktörleriyle ilişkilendirmiştir. Düzenli aralıklı kümelenmiş kısa palindromik tekrarlar (CRISPR) ve CRISPR ile ilişkili cas genlerinden oluşan CRISPR sistemi, çeşitli prokaryotik türlerde yaygın olarak bulunur ve yabancı DNA'nın tanınmasını ve yok edilmesini sağlayan bakteriyel bir savunma sistemidir. Bu çalışmada klinik farklı orijinli enterokok izolatlarında virulans faktörleri ve CRISPRilişkili (cas) genlerinin dağılımı değerlendirildi. Virülans faktörleri ve CRISPR (CRISPR1- cas, CRISPR2 ve CISPR3-cas) lokusun dağılımı arasında bir ilişki bulunup bulunmadığı araştırıldı. 130 klinik izolatın 68'inde esp geni varlığı görüldü ve en yaygın virulans determinantı olarak esp geni tespit edildi (%52,3); E. faecalis'de %55,3, E. faecium da %47,7 oranında bulundu (p değeri 0,413). GelE ve sprE en yaygın bulunan ikinci virulans determinantları olarak belirlendi (%50). GelE, E. faecalis de %75,3. E.
Özet (Çeviri)
In recent years, the investigations regarding patogenez and strategies of bacterias have been vitally important in order to control and prevent pathogen bacterias which are clinically significant. In enterococci virulence, pathogenicity islands and virulence genes encoded by plasmids play an active role. Recent studies have been associated enterococcal virulence with virulence factors such as enterococcal surface protein (esp), hyaluronidase (hyl), sex pheromone (cob), serine protease (sprE), E. faecalis regulator (fsrB), gelatinase production (gelE), and biofilm formation. The clustered regularly interspaced short palindromic repeats (CRISPR) and CRISPR associated cas genes is widely found in various prokaryotes and it is a kind of defence system assisting in foreign DNA recognition and its eradication. In this study, the distribution of virulence factors and CRISPR-related (cas) genes in clinically different enterococcus isolates were evaluated. It is surveyed whether there is a significant correlation between virulence factors in clinical enterococci strains and distribution of CRISPR (CRISPR1-cas, CRISPR2 and CISPR3-cas) locus. According to the results, 68 out of 130 clinical isolates contains esp gene and esp gene was detected as the most prevalent virulence determinant (52,3%). It was detected in E. faecalis 55.3%, in E. faecium 47,7% (p 0.413). As the second most prevalent virulence determinant, gelE and sprE were detected (50%). Specifically, in E. faecalis and in E.