Hemşirelerin dövme ve piercing yaptırmaları konusunda hasta, hemşire ve yönetici hemşirelerin değerlendirmeleri
Evolution of patient, nurse and manager nurse about use: of tattoo and piercing of nurse
- Tez No: 622860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE EŞKİN BACAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dövme ve pirsing uygulamaları toplumda, özellikle de gençlerde giderek yaygınlaşmakta olup, sağlık çalışanlarında mesleki özellikler ve koşullar gereğince daha dikkatle ele alınmalıdır. Ancak Türkiye'de bu konuyu detaylıca ele alan çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada dövme ve pirsing konusunda hastaların görüş ve beklentilerinin tanımlanması, hemşirelerin niyet ve eğilimlerinin belirlenmesi ve yönetici hemşirelerin konuya bakış açılarının ortaya konması hedeflenmektedir. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu araştırmanın verileri Temmuz-Ağustos 2019'da İstanbul ilinde yer alan Sağlık Bakanlığı'na bağlı üç kamu hastanesinde çalışmakta olan 150 hemşire ve 49 yönetici hemşire ile bu hastanelerden hizmet almakta olan 250 hastadan toplandı. Veriler, tamamı araştırmacılar tarafından oluşturulan; tanıtıcı bilgi formu, katılımcıların dövme ve pirsing öyküleri formu ve görsel tercih formu ile toplandı. Araştırmada etik kurul izni, kurum izinleri ve gönüllülerden bilgilendirilmiş onam alındı. Veri analizinde betimleyici analizler ve ki-kare analizi kullanıldı. Analizler sonucunda, katılımcıların %7,6'sının dövme ve %8,9'unun pirsing sahibi olduğu; dövme sahibi olan katılımcıların %64,7'sinin kadın olduğu, %73,5'inin bekar olduğu, %64,7'sinin 30 yaşında veya 30 yaşından küçük olduğu, %67,6'sının eğitim düzeyinin lisans veya lisans üstü düzeyde olduğu, pirsing sahibi olan katılımcıların %82,5'inin kadın olduğu, %65,0'ının bekar olduğu, %72,5'inin 30 yaşında veya 30 yaşından küçük olduğu, %70,0'ının eğitim düzeyinin lisans veya lisans üstü düzeyde olduğu bulundu. Katılımcıların, sağlık çalışanlarının dövme ya da pirsing sahibi olmasını %59'unun uygun bulmasına rağmen görsel tercih formunda çoğunluğun (kadın dövme görseli için %42,8; erkek dövme görseli için %43,0; kadın pirsing görseli için %56,3; erkek pirsing görseli için %55,2) dövmesi ve pirsingi olmayan görseli tercih ettikleri saptanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, dövme ve vücut pirsingi gibi beden sanatı uygulamalarının ülkemizde kişisel hak ve özgürlük çerçevesinde değerlendirilmesine rağmen, sağlık çalışanları için dövme ya da pirsingi olmayan çalışanın daha çok tercih edildiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tattoo and piercing practices are becoming increasingly common in the society, especially among young people and it should be handled more carefully in healthcare workers due to their professional characteristics and conditions. However, there are no studies dealing with this subject in detail in Turkey. In this study, it is aimed to define the opinions and expectations of the patients about tattoos and piercings, to determine the intentions and tendencies of the nurses and to reveal the perspectives of the executive nurses. The data of this descriptive and cross-sectional study were collected from 150 nurses and 49 executive nurses working in three public hospitals in the Ministry of Health in Istanbul in 2019 and 250 patients benefiting from health care services in inpatient units. The data of the study were collected an introductory information form, the participants' tattoo and piercing stories form and the visual preference form which was created by the researchers in line with the related literature. Ethics committee permission, institutional permits and informed consents of the volunteers were obtained. Descriptive analysis and chi-square analysis were used for data analysis. According to the results; 7.6% of all participants had tattoos and 8.9% had piercing; 64.7% of the participants with tattoos were female, 73.5% were single, 64.7% were 30 years or younger, and 67.6% had a bachelor's or master's degree , 82.5% of the participants with a license were female, 65.0% were single, 72.5% were 30 years or younger, and 70.0% had a bachelor's or master's degree found. Although 59% of the participants found it appropriate for health workers to have tattoo or piercing, the majority (42.8% for female tattoo image, 43.0% for male tattoo image, 56.3% for female piercing image, 55.2% for male piercing image) were found to prefer images with no tattoo and piercings. According to the results of the analysis, although art practices such as tattooing and body piercing are evaluated within the framework of personal rights and freedoms in our country, it is concluded that non-tattooed or non-piercing employees are more preferred for health workers.