Eğitim fakültesi müzik eğitimi bölümünde müzik hazırlık sınıfının gerekliliği
The Necessity of preparation classes in the department of musical education
  1. Tez No: 62289
  2. Yazar: AYŞE TEKE ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GÖRSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET E?İTİM FAKÜLTESİ MÜZİK E?İTİMİ BÖLÜMLERİNDE MÜZİK HAZIRLIK SINIFININ GEREKLİLİ?İ TEKE ECE Ayşe Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Mayıs 1998 xııı+80 sayfa Tez Danışmanı : Doç. Selahattin GÖRSEV Bu araştırmanın amacı; Türkiye'deki Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Bölümlerinde uygulanan eğitimin daha nitelikli ve öğretmen adaylarının daha donanımlı olması için, düzey farklılıklarından kaynaklanan problemleri ortadan kaldırmak üzere Müzik Eğitimi Bölümlerinde“Müzik Hazırlık Sınıfı”konulmasının gerekliliğini açıklığa kavuşturmaktır. Araştırmada, müzik eğitimi bölümlerinde görevli müzik eğitimcilerine yönelik bir anket geliştirilmiştir. Anket, Abant izzet Baysa! Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünde görev yapan 39 müzik eğitimcisine uygulanmıştır. ıııOrtaöğretim kurumlarında karşılaşılan müzik öğretimi sorunlarının tespiti ve anketlerden alınan sonuçlarla, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitim Bölümlerine,“Müzik Hazırlık Sınıfı”nın gerekliliği saptanmıştır. Anahtar Kelime : Müzik Hazırlık Sınıfı IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACK THE NECESSITY OF PREPARATION CLASSES İN THE DEPARTMENT OF MUSİCAL EDUCATİON TEKE ECE Ayşe The Thesis Master of Science Department of Musical Education May -1998 xiii+80 pages Advisor : Associa. Prof. Selahattin GÖRSEV The aim of this, research is to make a studuy of providing qualified musical education and qualifed music teacher in the departments of musical education in Turkey's Education Facultres. Besides this, with this work we aim to solve the problems resulting from level differences in the musical education department by putting the preparation classes into effect. In this research an inguiry was developed on the educationalist responsible in the department of musical education. And this ingury was applied to 39 musical educationalist studying in the Musical Education Departments of Uludağ University, Gazi University and Abant İzzet Baysal University. After collecting the data, frequency, percentage distrubition and means were calculated. By analyzing the the programs, problems and results taken from the inguires, of musical education in high schools, the resulting of“Preparation classes”in the musical education departments was determined. Key Word : Musical Preparation Class