Köpük beton üretiminde genleştirme yönteminin deneysel yöntemlerle optimize edilmesi
Optimization of expansion method in foam concrete production
- Tez No: 622956
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında ısı ve ses yalıtımı sayesinde enerji ve çevre koruma özelliği öne çıkan yapı malzemesi olarak kullanılabilen ve özellikle binaların dış duvarlarında kullanılabilmeye uygun olan bir tip düşük yoğunluklu (370-440 kg/m3) köpük beton üretilmiştir. Örnekler portland çimentosu, uçucu kül, ince kum, hidrojen peroksit, kimyasal katkılar kullanılarak hazırlanmış ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada ilk aşamada ön deneme dökümleri yapılmıştır. Burada istenilen yoğunluklarda numuneler üretilmiş fakat TS 13655'te belirtilen 1,5 MPa basınç dayanımına ulaşılamamıştır. İkinci aşama olarak karışıma uçucu kül sırasıyla % 0-20-25-30-35-40 oranlarında ilave edilmiştir. Uçucu kül katkısının köpük beton örneklerinin mukavemet değerlerini artırıcı etki yaptığı ve birim ağırlık değerleri ile doğru orantılı olarak basınç mukavemeti değerlerinde artış kaydedildiği gözlenmiştir. Son aşama olarak karışım suyuna olan etkisini gözlemlemek için süper akışkanlaştırıcı (SA) katkı her bir seri için sırası ile katkısız (Kontrol serisi), 800 gr ve 1000 gr olarak ilave edilmiştir. Örneklerin akış değerleri incelendiğinde SA katkısı olan örneklerde“düzenli akış”(iki dakikanın altında) gerçekleşmiştir. SA katılmayan (kontrol serisi) karışımlarda akış süreleri iki dakikayı aşarak“kesikli akış”göstermiştir. Akış süreleri azaldıkça kalıba daha düzenli yerleşme ve homojen bir karşım sağlanması sonucu mukavemet gelişimi olumlu etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a low density (370-440 kg / m3) foam concrete, which can be used as the building material, which can be used as energy and environmental protection feature and especially for the exterior walls of the buildings, has been produced by heat and sound insulation. The samples were prepared by using portland cement, fly ash, fine sand, hydrogen peroxide and chemical additives. In the first stage of the study, pretest casting was performed. Samples were produced here at desired concentrations but the compressive strength of 1.5 MPa which is specified in TS 13655 was not reached. In the second stage, fly ash was added to the mixture in 0-20-25-30-35-40 % respectively. It was observed that the fly ash additive had an effect on increasing the strength values of the foam concrete samples and an increase in the pressure strength values was proportional to the unit weight values. In order to observe the effect on the mixing water as a final stage, the superplasticizer additive was added to each batch in order of no additive (Control series), 800 g and 1000 g respectively. At the end of the examination flow values, proper flow (less than two minutes) was occured in the samples wich have SA additive. In the mixture which does not consist SA additive, flow time was exxeeded two minutes and showed“ intermittent flow ”. As the flow times decreased, a more stable settling and a homogeneous mixture were provided to improve the strength.