Ankara ili'nde ortaokul ve lise öğrencilerinin beden kütle indeksi (BKİ) z-skoru sonuçlarının beslenme dostu okul olma durumuna göre değerlendirilmesi
Evaluation of body mass i̇ndex (BMI) z-score result of middle and high school students according to being their nutrition friendly school in Ankara province
- Tez No: 622959
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu araştırma Ankara ilinde yer alan ortaokul ve lise öğrencilerinin BKİ Z- Skoru Sonuçları'nın Beslenme Dostu Okul Sertifikası (BDOS) olma durumuna göre değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01 Şubat 2019 – 01 Şubat 2020 tarihleri arasında yürütülmüş, kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Ankara İli'nde bulunan ortaokul ve liseler oluşturmaktadır. T.C. Millî Eğitim Bakanlığı E-Okul Veri Tabanı'ndan alınan 600.436 öğrencinin Ekim ve Mayıs olmak üzere ölçülen iki dönem verisine (1.200.872) ulaşmak hedeflenmiş, %69,4 öğrenci (n=416.707) ve %61,8 ile 742.241 veriye ulaşılmıştır. Veri seti öğrenciye ait yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ, sınıfı ve okul türü bilgilerini içerecek şekilde anonim olarak hazırlanmıştır. Veriler, bilgisayarda SPSS 15.0 programında veri tabanı oluşturularak değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede, tek yönlü analiz olarak Ki Kare Testi, Student-t Testi ve çok değişkenli analiz olarak Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Her iki döneme ait verisi bulunan gruplarda boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ, zBKİ ve zHAZ (Height-for-age Z-score, Yaşa Göre Boy Uzunluğu Z-skoru)'da BDOS olmaya göre değişimler incelenirken başlangıç değerleri ve ilçelerin sosyo-ekonomik düzeyi için Kovaryans Analizle (ANCOVA) ile düzeltme uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to evaluate the results of BMI Z-Score of middle and high school students in Ankara province according to the status of the schools in terms of having a Nutrition Friendly School certificate. Materials and Methods: This research is a cross-sectional study conducted between February 1, 2019 and February 1, 2020. The universe of the research consists of secondary schools and high schools in Ankara Province. It is aimed to reach the two semesters data of 600.436 students measured in October and May, which holds 1.200.872 units, and stored in Republic of Turkiye the Ministry of National Education's e-school database, which obtained 69,4% (n=416.707) of those students and 61,8% of this data intended with the 742.241 units. The data set was anonymously prepared in a way that includes the age, height, body weight, BMI, class and school type information of the students. The data were evaluated by creating a database in SPSS 15.0 program on the computer. In the statistical evaluation, it is used Chi Square Test as one-way analysis, Student-t Test and Logistic Regression Analysis as multivariate analysis. For baseline values and socio-economic level of districts, correction was applied by Covariance Analysis (ANCOVA) when examining the changes according to Nutrition Friendly School certificate status in height, body weight, BMI, zBKI and zHAZ (height for age Z score, age length Z score) in groups having data from both semesters.