Sıçanlarda valproik asit ile oluşturulan testis hasarına Edaravon'un etkileri
Effect of edaravone on valproic acid induced testis injury in rats
  1. Tez No: 623021
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Valproik asit (VPA), 1960'lı yıllardan bu yana epilepsi tedavisinde kullanılmaya başlanan bir ilaçtır. Geniş bir aktivite yelpazesine sahip olan valproik asidin uzun soluklu kullanımı hepatotoksite, teratojenite ve pankreatit vb. gibi ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Edaravon yarı ömrü 5,4 dakika olan serbest radikal tutucudur. Edaravon'un antioksidatif, antiapoptotik, nöroprotektif ve antienflamatuvar etkileri yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu etkilerini lipid peroksidasyonunu inhibe ederek ve serbest radikalleri temizleyerek gösterir. Hidroksil radikallerini yakalayarak araşidonik asidin lipoksijenaz metabolizmasını azaltır ve alloksanın neden olduğu lipid peroksidasyonunu inhibe eder ve aktif oksijen türlerini bastırır. Bu çalışmada sıçanlarda testis hasarı oluşturmak için valproik asit, koruyucu madde olarak ise sentetik bir antioksidan olan edaravon kullanıldı. 1. Grup (kontrol grubu) sıçanlara günde bir kez serum fizyolojik 7 gün süre boyunca intraperitoneal olarak verildi. 2.Grup sıçanlara günde 30 mg/kg edaravon 7 gün süre ile intraperitoneal olarak verildi. 3. Grup sıçanlara günde 0.5 g/kg valporik asidin 7 gün süre ile verilmesi ile testis hasarı oluşturuldu. 4. Grup sıçanlara 7 gün süre ile 0.5 g/kg valproik asit verildi. Bu grup sıçanlara valproik asidin verilmesinden 2 saat sonra 30 mg/kg edaravon 7 gün süre ile intraperitoneal olarak verildi. Edaravon'un valproik asit ile oluşturulan hasarın üzerindeki etkisinin gözlenmesi bağlamında testis dokusunda glutatyon (GSH) ve lipid peroksidasyonu (LPO) tayini, asit fosfataz (ACP), alkalen fosfataz (ALP), laktat dehidrojenaz (LDH), katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon redüktaz (GR), glutatyon-S-transferaz (GST), gama glutamil transferaz (GGT) ve sodyum-potasyum ATPaz (Na+/K+- ATPaz) aktivitesi tayinleri ile protein karbonil (PC) ve total protein miktar tayinleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlardan, valproik asidin oluşturduğu testis hasarının edaravon verilmesi ile önlenebileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA) has been used in the treatment of epilepsy since the 1960s. Long-term use of valproic acid, which has wide range activity, is associated with serious side effects such as hepatotoxicity, teratogenicity and pancreatitis. Edaravone is a free radical scavenger with a half-life of 5.4 minutes. Studies have shown edaravone has antioxidative, antiapoptotic, neuroprotective and anti-inflammatory effects. It acts by inhibiting lipid peroxidation and removing free radficals. By capturing hydroxyl radicals, it reduces lipoxygenase metabolism of arachidonic acid, inhibits lipid peroxidation caused by alloxane, and suppresses active oxygen species. In this study, valproic acid was used to induce testicular damage in rats, while edaravone, a synthetic antioxidant was used to protect against the effects of VPA. Group 1 (control group) rats were given physiologic saline intraperitoneally once daily for 7 days. Group 2 rats were given 30 mg / kg edaravone intraperitoneally daily for 7 days. Testicular injury was induced by administering 0.5 g / kg valproic acid to Group 3 rats for 7 days. Group 4 rats were given 0.5 g / kg valproic acid for 7 days. Two hours after valproic acid administration to this group of rats, 30 mg / kg edaravone was given intraperitoneally for 7 days. To observe the effect of edaravone on valproic acid induced damage, glutathione (GSH) and lipid peroxidation (LPO), acid phosphatase (ACP), alkaline phosphatase (ALP), lactate dehydrogenase (LDH), catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), glutathione reductase (GR), glutathione-S-transferase (GST), gamma glutamyl transferase (GGT) and sodium-potassium ATPase (Na+/ K + -ATPase) activity determinations, protein carbonyl (PC) and total protein content was determined in the testicular tissue. The results showed that the damage caused by valproic acid can be reversed with edaravone.