Sınıf öğretmenliğine atanan branş öğretmenlerinin sınıf öğretmenliğine uyum sağlama sorunları (Ankara ili örneği)
The Problems of adaptation of branch teachers assigned as a class teachers
- Tez No: 81651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Sınıf öğretmenliği yapan branş öğretmenlerinin, hizmet öncesinde gördükleri eğitim, sınıf öğretmenlerinin gördüğü eğitim programı ile karşılaştırıldığında farklı olduğu görülmektedir. Bu farklılık, söz konusu öğretmenlerin uygulamada gerçekleştirdikleri öğretmenlik rollerini olumsuz etkilemektedir. Bu araştırmanın genel amacı, sınıf öğretmenliğine atanan branş öğretmenlerinin, sınıf öğretmenliğine uyum sağlama sorunlarını tespit etmektir. Bu genel amaç doğrultusunda sınıf öğretmenliğine atanan branş öğretmenlerinin; sınıf öğretmenliği alan ve meslek bilgilerinin yeterlik düzeyleri, öğretmenlerle ve öğrenci velileriyle iletişim ve işbirliği düzeyleri, sımf öğretmenliğinden doyum sağlama düzeyleri, sımf öğretmenliğine uyum sağlamaları konusunda öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve ilköğretim müfettişlerinin yardımcı olma düzeyleri ile ayrıca öğretmenlerin branşlarına, kıdemlerine ve sımf öğretmenliği alanında hizmet içi eğitim alıp almama durumlarına göre öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara Büyükşehir sınırlan içindeki merkez ilçelerdeki ilköğretim okullarıyla bu ilçelere bağlı köy ilköğretim okulları oluşturmuştur. Her ilçeden ve köylerden random yöntemi ile belli ilköğretim okulları seçilmiş, bu okullarda sımf öğretmenliği yapan branş öğretmenlerinin tamamı örneklem olarak alınmıştır. Araştırma tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Uygulanan anket sonucu toplanan veriler, SPSS paket programı kullanılarak bilgisayarda çözümlenmiştir. Kıdemlerine, branşlarına ve sımf öğretmenliği alanında hizmet içi eğitim alıp almama durumlarına göre öğretmenler için; frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Öğretmen gruplarının ortalamaları arasındaki farkların manidarlığım saptamak için; öğretmenlerin sımf öğretmenliği alanında hizmet içi eğitim alıp almama durumuna göre grupların görüşleri ile ilgili t-Testi, meslekteki kıdemlerine ve branşlarına göre oluşturulmuş grupların görüşleri ile ilgili olarak varyans analizi kullanılmıştır. Varyans IIanalizinin sonucunun anlamlı olduğu durumlarda farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla En Küçük Manidar Farklar Testi (LSD) uygulanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin, sımf öğretmenliği alanında çalışmayı düşündükleri süreye ilişkin görüşleri frekans ve yüzde olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar ana hatlarıyla şunlardır: 1. Sımf öğretmenliği yapan branş öğretmenlerinin, sımf öğretmenliği alan ve meslek bilgileri öğretmenlerin branşlarına, meslekteki kıdemlerine ve sımf öğretmenliği alanında hizmet içi eğitim alıp almama durumlarına göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Genel olarak öğretmenlerin alan ve meslek bilgilerinin yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. 2. Sımf öğretmenliği yapan branş öğretmenlerinin, öğretmenlerle ve öğrenci velileriyle iletişim ve işbirliği düzeylerinin genel olarak iyi düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. 3. Sımf öğretmenliği yapan branş öğretmenlerinin, sımf öğretmenliğinden düşük düzeyde doyum sağladıkları ortaya çıkmıştır. 4. Sımf öğretmenliği yapan branş öğretmenlerine, sımf öğretmenliğine uyum sağlama konusunda en fazla yardımcı olanların öğretmenler olduğu, en az yardımcı olanların ise ilköğretim müfettişlerinin olduğu ortaya çıkmıştır. 5. Sımf öğretmenliği yapan branş öğretmenlerinin, %83.5'inin branşlarına geçinceye kadar çalışmak istedikleri ortaya çıkmıştır. 6. Sımf öğretmenliği yapan branş öğretmemerinin büyük bir çoğunluğunun okul yöneticilerinden 1. sınıfların kendilerine verilmemesini istedikleri ortaya çıkmıştır. 7. Sımf öğretmenliği yapan branş öğretmenleri, öğrencilerin seviyelerine inemedikleri ve öğrencilerle yeterli iletişim kuramadıkları için de sorunlar yaşadıklarım belirtmişlerdir. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY When education programs attended by the branch teachers before starting to provide service as being a class teacher with the class teacher program one can observe that there are differences. These differences are effecting negatively the teaching roles of the subject teachers during their performance of their teaching tasks. The general objective of this research, is to determine the problems of adaptation of the branch teacher assigned to perform the duties of being a class teacher and to have them adapt to it. In the direction of these general objectives, efforts were made to determine if there is a meaningful difference among the views of the teachers according to the level of sufficiency of the class teacher area and vocational knowledge and the level of communication and cooperation with the sponsors of the students and teachers; level of satisfaction from being a class teacher; level of assistance provided to the class teachers in adapting to their tasks as class teachers by the teachers, school administrators and primary education inspectors as well as by the branches, seniority and if class teacher in service training was attended or not. The universe of the research is formed by the primary schools located in the central townships that are in the borders of Capital Ankara and the schools that are located in the villages as ones attached to them. From every sub-town and villages, certain primary schools are randomly selected and all of the branch teachers performing the tasks of being class teacher are taken as samples. The research is performed by using a descriptive design. The data collected as a result of survey implemented, is analyzed by using computer SPSS package program. According to their seniority, branches and whether they have attended in service training in filed of class teacher ship or not, different freguencies, percentage, arithmetic mean and standard deviations are computed for the teachers. To determine the degree of significance of the differences among the averages for teacher groups; in relation to views of the teachers according to their status of having in service training or not in the class teacher ship, t- test is formed according to their vocational seniority and branches and in relation IVto vies of the groups, variance analysis was employed. In cases when variance analysis results were meaningful, with the objective of determining if in which groups the difference is, Least Significant Differences Test is used. Furthermore, the views of teachers about the time period they want to be working are computed as freguencies and percentages.The results attained are in summary as the followings: 1. The branch teachers performing the task of being a class teacher, are reviewed as ones having class teacher and vocational knowledge and there were significant differences according to their vocational seniority, weather they have attended or not to the in service training on class teachership. In general, it was determined that the area and vocational knowledge of the teachers are insufficient. 2. It has been determined that the branch teachers performing the duties of being a class teacher are at a good level in general with respect to their communication and cooperation with the teachers and the sponsors of the students. 3. It has been determined that the branch teachers performing the duties of being a class teacher have a low level of satisfaction from performing their duties as class teacher. 4. It has been determined that the branch teachers performing the duties of being a class teacher received the most of the assistance from the teachers and the least assistance from the primary school inspectors in relation to adaptation to their duty as class teacher. 5. It has been determined that % 83.5 of the branch teachers performing the duties of being a class teacher wanted to perform this duty at the until they go back to their branches. 6. It was determined that a large majority of branch teachers acting as class teacher asked the school administration to assgin the first year students to them. 7. It was determined that branch teachers acting as class teacher, could not lover their levels to those of the students to understand them and experienced a state of not being able to establish a sufficient communication with the students.