Evaluation of classical and sparsity-based methods for parametric recovery problems
Parametrik geriçatım problemlerinde klasik ve seyreklik tabanlı yöntemlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 623092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN SEVİNÇ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Parametrik geriçatım problemleri dizilim işleme, telsiz iletim, spektroskopi ve kaynak ayırma gibi alanlarda ortaya çıkmaktadır. Bir parametrik geriçatım probleminde üst üste binmiş her bir sinyalin bilinmeyen model parametreleri gürültülü ölçümlerden kestirilir. Klasik yöntemler sürekli değerli parametre uzayında doğrusal olmayan bir ters problemi doğrudan çözerek geriçatım yapar. Son zamanlarda, seyreklik tabanlı yöntemler de parametrik geriçatım problemlerine uygulanmıştır. Bu yöntemler parametre uzayını bölerek, atomları aday parametre değerlerine tekabül eden bir sözlük oluştururlar. Sonuç olarak, veri az sayıda sözlük atomlarının doğrusal katışımı olarak temsil edilir ve bu yöntemler ortaya çıkan doğrusal ters problemi çözerler. Bu seyreklik tabanlı yöntemler ızgara üzerinde, ızgara dışında ve ızgarasız seyrek yöntemler olarak üç kategoriye ayrılır. Izgara üzerinde seyrek yöntemler gerçek parametre değerlerinin sabit ızgara noktaları üzerinde olmasını gerektirir. Izgara dışında olan yöntemler de ızgara kullanır, ancak geriçatılan parametre değerlerinin ızgara dışındaki noktalarda olmasına izin verilir. Diğer yandan, ızgarasız yöntemler bir ızgara gerektirmez ve doğrudan sürekli değerli parametre uzayında çalışır. Bu tezde ilk olarak tekli ölçüm vektörü veya çoklu ölçüm vektörleri ile parametrik geriçatım problemleri için klasik ve seyreklik tabanlı yöntemleri inceledik. Daha sonra bu yöntemleri geliş yönü ve parametreli hale getirilebilir kaynak ayırma problemleri için analiz ettik.
Özet (Çeviri)
Parametric reconstruction problems arise in many areas such as array processing, wireless communication, source separation, and spectroscopy. In a parametric recovery problem, the unknown model parameters in each superimposed signal are estimated from noisy observations. Classical methods perform the recovery over directly on the continuous-valued parameter space by solving a nonlinear inverse problem. Recently sparsity-based methods have also been applied to parametric recovery problems. These methods discretize the parameter space to form a dictionary whose atoms correspond to candidate parameter values, represent the data as a linear combination of small number of dictionary atoms, and then solve the resulting linear inverse problem. These sparsity-based methods can be classified into three categories, namely, on-grid, off-grid and gridless sparse methods. On-grid methods require that the true parameter values lie on a set of fixed grid points. Off-grid methods also use a grid, but the recovered parameter values are allowed to be out of the grid points. On the other hand, gridless methods do not require a grid and they work directly in the continuous-valued parameter space. In this thesis, we first review the classical and sparsity-based methods developed for parametric recovery problems with single or multiple measurement vectors. We then analyze and evaluate these methods in the direction-of-arrival and parameterized source separation problems.