Adölesan idiopatik skolyoz hastalarında posterior interkostal arter kan akımının konkav ve konveks taraf arasında karşılaştırılması ve eğriliğin derecesi ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Comparison of the posterior intercostal artery blood flow between convention and convex side and evaluation of correlation in the adolescent ididopatic scoliosis patients
  1. Tez No: 623108
  2. Yazar: ERMAN ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Adolesan idiopatik skolyoz hastalığının etyolojisinde birçok anormallik tanımlanmıştır; genetik, nörolojik, bağ dokusu anomalileri, biyokimyasal anomaliler, vasküler anomali gibi birçok faktör üzerinde durulmuştur. Vertebranın asimetrik büyümesinin, adolesan idiopatik skolyozun patogenezisinde olası bir etyolojik faktör olabileceği düşünülmektedir. Vertebranın konveks tarafında proliferasyon ve apaptoz indekslerinin daha yüksek olduğunu bildiren çalışmalar mevcuttur. Adolesan idiopatik skolyoz hastalığının gelişiminden, vasküler asimetrinin sorumlu olabileceğini bildiren yayınlar mevcuttur. Bizim çalışmamızda; adolesan idiopatik skolyoz hastalarında, posterior göğüs duvarının kanlanmasını sağlayan, posterior interkostal arterin anatomik ve hemodinamik akım paremetreleri, doppler usg ile ölçülüp konveks ve konkav taraf arasında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal metod: Polikliniğimize başvuran adolesan idiopatik skolyoz hastaları ve deformitesi bulunmayan karşılaştırılabilir gönüllü bireyler prostektif olarak incelendi. Ölçümlerde Toshiba Aplio 300 USG cihazı kullanıldı. Tüm ultrason ölçümleri deneyimli bir radyoloji uzmanı tarafından yapıldı. Adolesan idiopatik skolyoz hastaları, prone pozisyonundayken deformitenin apeks bölgesinden, interkostal arterin vertebraya en yakın olduğu bölgeden ölçümler bilateral yapıldı. Sağlıklıklı gönüllülerde ölçüm torakal 7-8 bölgelerinden bilateral yapıldı. Tüm hastalarda bilateral arter çapı, cross sectional area (CSA), ortalama akım hızı (OAH) ve hemodinamik paremetreler ölçüldü. Debi= CSA x OAH x 60 saniye formülünden hesaplandı. Bulgular: Skolyoz hastalarının konkav tarafından ölçülen akım hızı ortancası 20,5 (17,0-33,0) iken konveks taraftan ölçülen 32,5 (28,0-54,3)'tir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Many abnormalities have been described in the etiology of adolescent idiopathic scoliosis; genetic, neurological, connective tissue anomalies, biochemical anomalies, vascular anomalies. Asymmetrical growth of the vertebrae is thought to be a possible etiologic factor in the pathogenesis of adolescent idiopathic scoliosis. Proliferation and apoptosis index were reported to be higher on the convex side of the vertebra. It is assumed that vascular asymmetry is responsible for the development of adolescent idiopathic scoliosis. In our study, the anatomical and hemodynamic flow parameters of the posterior intercostal artery providing blood supply to the posterior chest wall in adolescent idiopathic scoliosis patients were measured by colour doppler usg and compared between convex and concave sides. Materıals And Method: The patients who were admitted to the outpatient clinic with the diagnosis of AIS and comparable volunteer individuals without spine deformity were prospectively reviewed. All ultrasound measurements were performed by an experienced radiologist. Toshiba Aplio 300 Ultrasound device was used. When the adolescent idiopathic scoliosis patients were in the prone position, measurements were made bilaterally from the apex of the deformity where the intercostal artery was closest to the vertebra. In healthy volunteers, measurement was performed bilaterally from thoracic 7-8 regions. The parameters were measured in all individuals included anatomic arterial lumen diameter, and arterial cross sectional area and hemodynamic flow parameters. Blood Flow Volume per minute calculated from Volume flow = Cross-sectional Area × Time-averaged velocity*60s Results: The median flow velocity of scoliosis patients measured by concave was 20,5 (17.0-33.0), whereas it was 32,5 (28.0-54.3) measured from the convex side.