Fen bilimleri öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerigelişimlerinin incelenmesi
Examining development of technological pedagogical content knowledge of science teachers
  1. Tez No: 754402
  2. Yazar: EBRU MAZLUM GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Eğitimin teknoloji ile bütünleştirilmesinde mesleki gelişim uygulamalarının önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Son yıllarda öğretmenlere yönelik bazı eğitim programları oluşturulmuş ve değerlendirilmiş olmasına rağmen, öğretmenlerin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgilerinin (TPAB) nasıl oluşturulduğuna ve geliştirilebileceğine yönelik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçtan hareketle öğretmenlerin TPAB'larını belirlemek ve geliştirmek üzere uygulamalı, boylamsal, bireyselleştirilmiş ve süregelen mesleki gelişim programlarına gereksinim duyulduğu düşünülmektedir. Öğretmenlere bire bir öğrenme fırsatları sunması, sahip oldukları bilgilerin geliştirilmesi ve öğretimle ilgili yapılan öz değerlendirmelerin sınıf ortamına taşınmasına olanak vermesi açısından koçluk uygulamaları mesleki gelişim uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda çalışmanın amacı TPAB'ı geliştirmeye yönelik hazırlanan etkinlikler ve koçluk uygulamalarından oluşan mesleki gelişim programı ile Fen Bilimleri öğretmenlerinin TPAB'larının gelişiminin incelenmesidir. Araştırmada karma desenlerden müdahale desenine başvurulmuştur. Araştırmacının katılımcıları dört fen bilimleri öğretmeni olmakla birlikte, yarı yapılandırılmış gözlemler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, içerik gösterimleri, anket ve öğretmen günlükleri çalışmanın veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Gözlemlerden elde edilen veriler katılımcıların TPAB değişimleri üzerine bir portre sunarken, görüşmeler, içerik gösterimi, anket ve katılımcı günlüklerinden elde edilen veriler katılımcıların teorideki ve pratikteki TPAB değişimleri ile ilgili olarak daha ayrıntılı bir bakış açısı sağlamaktadır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler betimsel istatistik ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Verilerin analizinden elde edilen bulgular TPAB'ın tüm alt boyutlarında üst düzeylere çıkıldığını göstermiştir. En yüksek düzey olan türetme düzeyine katılımcıların en çok Teknoloji Destekli Değerlendirme Bilgisi (TDDB) alt boyutunda, en az ise Teknoloji Destekli Öğrenen Bilgisi (TDÖB) alt boyutunda çıktıkları görülmüştür. Araştırmanın sonunda mesleki gelişim programında yer alan KYT, ders inceleme ve içerik gösterimi etkinliklerinin ve koçluk uygulamalarının katılımcıların TPAB'larının gelişimine katkı sağladığı sonucuna varılmış ve TPAB'ı geliştirmek üzere bir model önerilmiştir. Gelecek çalışmalarda önerilen modelin öğretmen adayları için denenmesi, TDÖB'yi merkeze alan etkinliklere ağırlık verilmesi, öğretmenleri desteklemek amacıyla destek merkezleri kurulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that professional development practices have an essential place to integrate technology in education. Although some training programs for teachers have been developed and evaluated in recent years, there is a need for research on how teachers' TPACKs can be formed and improved. Based on this need, it is thought that applied, longitudinal, individualized, and ongoing professional development programs are necessary to determine and develop teachers' TPACK. Coaching practices have an important place in professional development practices as they provide one-on-one learning opportunities to teachers, enable them to develop their knowledge and carry transfer self-evaluations about their teaching to the classroom environment. In this context, the aim of the study is to examine the development of TPACK of science teachers with a professional development program in which coaching and activities that were prepared to improve TPACK.The study was carried out with intervention design which is one of the mixed designs. Data was gathered from four science teachers by semi-structured observations, semi-structured interviews, content representations, questionnaires, and teacher journals. While the data obtained from the observations provide a portrait of the participants' change of TPACK, the data gathered from the interviews, content representations, questionnaires, and participant journals provide a more detailed perspective of the participants' TPACK changes in theory and practice. The data obtained from the data collection tools were subjected to descriptive statistics and content analysis. The findings from the data showed that all sub-dimensions of TPACK were improved to high levels. It was observed that the participants reached the highest level, which is the invention level, in the sub-dimension of Technology Supported Assessment Knowledge (TSAK), and the least in the sub-dimension of Technology Supported Knowledge of Learner (TSKL). At the end of the research, it was concluded that the activities in the training program which were Objective-Strategy-Technology (OST), lesson examination, content representation activities and coaching practices contributed to the development of the participants' TPACK, and a model was proposed to improve science teachers' TPACK. In future studies, it is recommended to test the proposed model for teacher candidates, to implement TSKL-centered activities, and to establish support centers to assist teachers.