Öğretmen ve öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi öz güvenlerinin ve bilgisayar kullanımına yönelik öz yeterliklerinin belirlenmesi
Technological pedagogical content knowledge of teachers and teachers' qualifications towards self-confidence self-determination and the computer use
- Tez No: 588173
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma fen bilgisi, fizik, kimya, biyoloji öğretmen ve öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi öz güvenleri ile bilgisayar kullanımına yönelik öz yeterlik düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı Ankara ilinde bulunan fen bilgisi, fizik, kimya ve biyoloji branşlarında ki öğretmen ve öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Ankara da bulunan ve rastgele seçilen toplam 160 öğretmen ve öğretmen adayından oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Betül Timur tarafından İngilizce'den Türkçe'ye çevrilmiş, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz Güven Ölçeği”ve“Fen Öğretiminde Bilgisayar Kullanımına Yönelik Öz Yeterlik İnancı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 13.0 programıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin öğretmen adaylarına göre teknolojik pedagojik alan bilgisi öz güven düzeyleri ile bilgisayar kullanımına yönelik öz yeterlik inanç düzeyleri; branş değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermezken, öğrenim durumu değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Elde edilen bulgulardan öğretmenlerin öğretmen adaylarına göre teknolojik pedagojik alan bilgisi öz güvenleri ve bilgisayar kullanımına yönelik öz yeterlik inançlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bilgisayar kullanımına yönelik öz yeterlik inanç düzeyleri branşlara göre incelendiğinde fen bilgisi, fizik, kimya öğretmenlerinin; fen bilgisi, fizik, kimya öğretmen adaylarına göre bilgisayar kullanımına yönelik öz yeterlik inanç düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık varken; biyoloji öğretmen ve öğretmen adaylarının bilgisayar kullanımına yönelik öz yeterlik inanç düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the technological pedagogical field knowledge self-confidence and self-efficacy levels of science, physics, chemistry, biology teachers and prospective teachers according to some variables. The screening model was used in the research. The population of the research consists of teachers and prospective teachers in science, physics, chemistry and biology branches in the city of Ankara in the 2014-2015 academic year. The sample of the study consisted of 160 randomly selected teachers and prospective teachers in Ankara. Ül Technological Pedagogical Field Knowledge Self Confidence Scale "and Öz Self-Efficacy Belief Scale for Computer Use in Science Teaching miş which were translated from English to Turkish by Betül Timur and validity and reliability studies were conducted were used for data collection. Data were analyzed with SPSS 13.0 program. As a result of the research, it was found out that teachers' technological pedagogical field knowledge levels were self-confidence and self-efficacy. While there is no significant difference according to the branch variable, it shows a significant difference according to the educational status variable. According to the findings, it was concluded that teachers' self-confidence in technological pedagogical field knowledge and self-efficacy beliefs about computer use were higher than teacher candidates. However, when self-efficacy beliefs related to computer use were examined by branches, science, physics, and chemistry teachers; While there is a significant difference between self-efficacy belief levels for computer use according to science, physics and chemistry teacher candidates; There was no significant difference between self - efficacy belief levels of biology teachers and prospective teachers about computer use.