Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde plasenta previa tanısı ile yapılan sezaryen ve sezaryen histerektomili hastalarda depresyon düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of depression level in patients with cesarean and caesarean hysterectomy with the placenta previa diagnosis at Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital
  1. Tez No: 623131
  2. Yazar: MERVE ALDIKAÇTIOĞLU TALMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT, DR. CEMAL ARK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda ciddi obstetrik bir durum olan plasenta previa tanılı hastaların, operasyonlarından sonraki dönemde psikolojik durumlarını Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile araştırıp, uterusu kaybetmenin ruhsal açıdan kendilerine yarattığı travmayı ortaya koymayı amaçladık. YÖNTEM: Çalışmada plasenta previa nedeniyle sezaryen histerektomi yapılan 59 hasta ile aynı tanı nedeniyle sezaryen olan 60 hasta 2 grup olarak alınmış ve hastalara Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak görüşme sağlanmıştır. Aralarındaki depresyon puanları hesaplanıp istatistiksel bir analiz yapılmıştır. BULGULAR: Peripartum histerektomi yapılan hasta grubunda BDÖ ortalamaları 11 ± 6, histerektomi yapılmayan grupta ise 4 ± 2 bulunmuştur. Buna göre histerektomi yapılan grupta BDÖ ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to investigate the psychological conditions of patients diagnosed with placenta previa, which is a serious obstetric condition, with the Beck Depression Scale (BDS), and to reveal the trauma caused by losing the uterus. METHOD: In the study, 59 patients who underwent cesarean hysterectomy due to placenta previa and 60 patients who had cesarean due to the same diagnosis were included in 2 groups and the patients were interviewed using Beck Depression Scale. A statistical analysis was made by calculating the depression scores between them. RESULTS: In the patient group who underwent peripartum hysterectomy, the mean BDS was 11 ± 6, and in the group without hysterectomy 4 ± 2. Accordingly, the mean of BDS is statistically significantly higher in the hysterectomy group.