Non-kardiyak torasik cerrahide postoperatif komplikasyonlar
Postoperative complications in non-cardiac thoracic surgery
- Tez No: 623132
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KARAOĞLANOĞLU, DOÇ. DR. ÜLKÜ EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Postoperatif komplikasyonlar, sorunsuz bir cerrahi müdahale sonrasında bile gelişerek mortalite ve morbidite oranlarında ciddi artışlara neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Çalışma kapsamında incelenen 432 hastada; yaş, cinsiyet, postoperatif tanı, operasyon tipi, insizyon şekli ve yönü, vücut kitle endeksi, intraoperatif kan transfüzyon öyküsü, eşlik eden diğer hastalıklar, preoperatif hemoglobin ve albumin değerleri, operasyon süresi, preoperatif FEV1 değerleri, sigara öyküsü, neoadjuvan kemoradyoterapi öyküsü ve aynı klinikte gerçekleşen günlük operasyon sayısı kayıt altına alındı. Komplikasyonlar; kardiyak, pulmoner, plevral ve diğer şeklinde sınıflandırılarak karşılaştırıldı. Yaş, tanı, sigara öyküsü, kemoradyoterapi öyküsü ve ek hastalık öyküsü kardiyak komplikasyon gelişimi açısından, tanı, preoperatif albumin ve hemoglobin seviyeleri, sigara ve intraoperatif kan transfüzyon öyküsü pulmoner komplikasyon gelişimi açısından ve retorakotomi ile tanı ise plevral komplikasyon gelişimi açısından anlamlı bulundu. Mortalite ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki gösteren tek parametre ise preoperatif albumin değerleriydi. Yüz dört (% 22,5) olguda toplam 127 komplikasyon gelişti. Operasyon sonrası dönemde 45 (% 9,6) kardiyak komplikasyon izlendi ve bunların % 80'i atriyal fibrilasyondu. Postoperatif 45 (% 9,6) pulmoner komplikasyon gelişti ve en sık uzamış hava kaçağı görüldü (% 4,03). Torakotomi uygulanan 346 olguda postoperatif 24 (%6,93) plevral komplikasyon gözlendi. Ampiyem en sık görülen plevral komplikasyon olup 17 (% 4,9) olguda gelişti. Beş (% 1,06) olgu postoperatif 30 günlük dönemde kaybedildi. Sonuç olarak; preoperatif bazı faktörlerin postoperatif komplikasyon riskini arttırdığı görülmektedir. Preoperatif dönemde, postoperatif komplikasyonlar yönünden risk tahmini yapılarak yüksek riskli hastalarda gerekli önlemlerin alınması ile komplikasyon oranları azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Post-operative complications can be seriously important after major thoracic surgery operations. They can be seen even after a problem free surgery and can be major cause of morbidity and mortality. In the study below 432 patients were examined. Age, sex, postoperative diagnosis, type of operation, incision type and direction, body mass index, history of intraoperative blood transfusion, comorbidities, preoperative hemoglobin and albumin values, operational time, preoperative FEV1 values, smoking history, neoadjuvant chemoradiotherapy, number of operations performed in one day in the same clinic were compared. Complications were classified as cardiac, pulmonary and pleural subgroups and those subgroups were examined. There were statistically significant relationship between cardiac complications and age, diagnosis, cigarette smoking, chemoradiotherapy history and comorbidities such as diabetis and chronic obstructive pulmonary disease. Also there were statistically significant relationship between pulmonary complications and diagnosis, preoperative hemoglobin and albumine values, cigarette smoking and history of intraoperative blood transfusions. Diagnosis and retoracotomy were significantly important in pleural complications. Preoperative albumine values were the only statistically significant parameter of mortality. One hundred and four patients (%22.5) had complications and totally 127 complications occured. During postoperative period 45 (%9.6) cardiac complications occured and 80% of them were atrial fibrillation. There were 45 (9.6%) postoperative pulmonary complications and most of them were prolonged air leaks (4.03%). Thoracotomy performed in 346 cases and 24 (6.93%) of them had plevral complications. The most common pleural complication was empyema and occured in 17 (4.9%) cases. There were only five mortality (1.06%) during early post operative period. In conclusion, some preoperative factors increases postoperative complication risks. During preoperative period risk analysis can be made and for high risk patients with accurate precautions ratio of complications can decrease.