Postmenopozlu kadinlarda gece yeme sendromu, vücut yağ yüzdesi ve yaşam kalitesi arasindaki ilişki
The relationship between night eating syndrome, body fat percentage and quality of life in postmenopausal women
- Tez No: 623149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖLEN HİMMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, gece yeme sendromu olan ve olmayan postmenopozlu kadınlarda vücut yağ yüzdesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamına 1 Mart-30 Nisan 2019 tarihleri arasında Özel Mihrimah Sultan Tıp Merkezine başvuran Gece Yeme Sendromu olan (30 kişi) ve olmayan (30 kişi), toplam 60 postmenopozlu kadın alınmıştır. Çalışmaya dahil olan kişilere ilişkin veriler; demografik bilgi ve antropometrik ölçüm bilgilerinin değerlendirildiği“Genel Anket Formu”ile, gece yeme sendromunu belirlemek için“Gece Yeme Anketi”ile ve yaşam kaliteleri“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Bu veriler yüz yüze anket yöntemi ve bireysel görüşme ile elde edilmiştir. Toplanan verilerin istatiksel analizleri için SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is women who has night eating syndrome or not postmenopausal women body fat percentage and quality of life is intended to examine the relationship between. The study that is between March 1-April 30 2019, syndrome (30 people) and non- (30 people) who applied to Özel Mihrimah Sultan Medical Center, a total of 60 postmenopausal women have considered. Data of people who are involved in the study; demographic information and anthropometric measurement information to be learned of“General Questionnaire”, to determine the level of your eating habits at night“Night-Eating Questionnaire”, investigation of the quality of life for“SF-36 Quality Of Life Scale”collected with. These data are face to face survey method and with individual interviews were obtained. Statistical analysis of the data collected for the SPSS 21.0 program was used. The average age of the 56,5±4,2 year postmenopausal women night-eating survey scores; night eating syndrome in patients with 44,2±3,7 and non- 22,1±3,8 has founded.