Yeni diyabet tanısı almış ve diyabetik retinopatisi olmayan hastaların optik koherens tomografi anjiografi bulguları
Optical coherens tomography angiography findings of patients with new onset diabetes and no signs of diabetic retinopathy
- Tez No: 623152
- Danışmanlar: UZMAN FİKRET ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Sağlıklı kişilerde ve diyabetik retinopatisi olmayan diyabet hastalarındaki retina tabakalarının kalınlığı ve retina optik koherens tomografi anjiografi parametrelerindeki erken değişikliklerin saptanması ve karşılaştırması. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi etik komitesi tarafından onaylanmıştır (28/02/2018 sayı:172) ve Helsinki deklarasyonundaki etik satandartlara uygun olarak yapılmıştır. Tüm katılımcılardan bu araştırmanın yapılması ve yayınlanması için yazılı onay alınmıştır. Aralık 2018 ve mayıs 2019 tarihleri arasında 51 hastanın 102 gözü ve 54 sağlıklı kişinin 108 gözü optik koherans anjiografi ile prospektif olarak değerlendirildi ve fundus fotoları alındı. Sistemik hastalıklar ve HbA1c düzeyleri değerlendirildi. Foveal avaskuler alan (FAZ), flow area (FA), foveal dansite (FD), santral foveal kalınlık, yüzeyel kapiller pleksus ve derin kapiller pleksusdaki damar dansitesi, iç retina tabakası (İNL) ve dış nükleer tabakanın (ONL) kalınlıkları OKTA ile değerlendirildi. İNL ve ONL kalınlıkları FAZ sınırında aynı gözlerdeki horizontal taramalardan ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess and compare early modifications in retinal layer thickness and optical chorence tomography angiography parameters in retina between control subjects and diabetic patients without clinical signs of diabetic retinopathy. Methods: This study was approved by institutional ethics committees of the University of Health Sciences Adana City Training and Research Hospital (28/02/2018 number: 172) and was performed in accordance with the ethical standards laid down by the Declaration of Helsinki. Written informed consent for the research and publication of this study and any accompanying images was obtained from all participans. 102 eyes of 51 patiens and 108 eyes of 54 healthy control subjects were prospectively evaluated with optical coherens angiography and color fundus photography between december 2018 and may 2019. Systemic diseases and HbA1c levels were also evaluated. Foveal vascular zone (FAZ), flow area (FA), foveal density (FD), central foveal thickness (CFT), vessel denstiy (VD) in superficial capillary plexus (SCP) and deep capilllary plexus (DCP), inner retinal layer (INL) and outer nuclear layer (ONL) thickness were evaluated with OCT-A. INL and ONL thickness were measured at the edges of the FAZ on the horizontal scans on the same eye.